Aktualności

Zwycięzcy konkursu grantowego „Bezpiecznie TU i TAM” wybrani! 2015.09.17

Polska Spółka Gazownictwa przekaże 60 tysięcy złotych na realizację projektów społecznych.

Grant 10 tysięcy złotych – dzięki któremu zostanie zrealizowanych 6 projektów społecznych – został przyznany poniższym organizacjom:

 • Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, woj. świętokrzyskie
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Przelewicach, woj. zachodniopomorskie
 • Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich „Topografie” woj. mazowieckie
 • Fundacja Szpitala św. Jana ze Starogardu Gdańskiego, woj. pomorskie
 • Stowarzyszenie „Siecieborzyce - Aktywni Razem”, woj. lubuskie
 • Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Wspomagania Ofiar Wypadków "Kapitan Światełko" z Gliwic,  woj. śląskie

Komisja konkursowa brała pod uwagę:  zgodność z celami konkursu, trafność doboru działań, narzędzi, zasięgu i grupy docelowej, kreatywność i innowacyjność, transparentność budżetu i harmonogramu, trwałość rezultatów, właściwa diagnoza problemu poparta twardymi danymi z wiarygodnych źródeł lub badań własnych, planowane zbadanie efektów realizacji projektu.

Projektów spełniających powyższe kryteria było znacznie więcej, dlatego PSG postanowiła  przyznać nagrodę specjalną dla 7 dodatkowych organizacji:

 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Wspólny Rozwój" z Jastrzębia-Zdrój, woj. śląskie
 • Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ze Słubic, woj. mazowieckie
 • Fundacja „Szansa dla Niewidomych” z Warszawy, woj. mazowieckie
 • Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Fosa” z Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”, woj. pomorskie
 • Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS "Jeden Świat" z Krakowa, woj. małopolskie
 • Fundacja Dla Ciebie z Rzeszowa, woj. podkarpackie

Nagrodą specjalną jest szkolenie dla zwycięskich i wyróżnionych organizacji pt. "Jak mierzyć efekty działań społecznych" ufundowane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Uroczyste wręczenie grantów oraz szkolenie odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

 

OnkoRejs wypływa po raz drugi 2015.09.17

Wspierana przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzielna załoga OnkoRejsu już w najbliższą sobotę 29 sierpnia ponownie wypływa w morze. Tym razem waleczne kobiety popłyną aż na dwóch statkach. Niecodzienny rejs rozpocznie się w sobotni wieczór w Kołobrzegu.

Przypominamy, że po raz pierwszy dziewczyny wypłynęły w maju bieżącego roku. Jednak na skutek rozszczelnienia statku Zjawa IV, rejs musiał zostać przerwany. Niecodzienna załoga jednak nie poddała się i tym razem na dwóch nowych łajbach będzie płynąć do szwedzkiego miasta Visby. Jesteśmy przekonani, że ten rejs zakończy się sukcesem - z taką załogą na pokładzie nie ma innej opcji. Tym razem do Szwecji popłynie aż 14 kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową.

Chociaż pierwsza próba się nie powiodła, załoga OnkoRejsu pokazała wielu osobom, że w każdej chwili swojego życia należy czerpać z niego jak najwięcej. Trzeba stawiać sobie wyzwania i je realizować. Swoje przesłanie dziewczyny wyrzuciły w butelce do morza, gdy już wiedziały, że ze względów bezpieczeństwa muszą zawrócić do Polski. Butelka została odnaleziona na litewskiej plaży niedaleko Łotwy. O całej sprawie donosiły główne media na Litwie, a przesłanie kobiet z OnkoRejsu dotarło do tysięcy ludzi.

OnjkoRejs to jeden z wartościowych projektów wspartych w 2015 r. przez PSG.

OnjkoRejs

Bezpieczna energia z Polską Spółką Gazownictwa w Gdańsku 2015.09.17

Serdecznie zapraszamy wszystkich do gdańskiego EduParku. Już w najbliższą sobotę, 22 sierpnia, w godzinach 10.00-16.00 odbędzie się piknik naukowy „Bezpieczna energia z Polską Spółką Gazownictwa". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W sobotę EduPark zamieni się w centrum ekologicznej zabawy z nauką. Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia czasu podczas warsztatów pełnych eksperymentów i widowiskowych pokazów naukowych. Czekają na Państwa doświadczenia przeprowadzane w rozszerzonej rzeczywistości, a także wiele innych atrakcji skupionych wokół gazu ziemnego i innych ekologicznych źródeł energii.

W trakcie pikniku zostaną zorganizowane m.in. miniwarsztaty - „Lodowate eksperymentowanie". Warsztaty trwają 30 min. i odbywają się o wyznaczonych porach. Będą one doskonałą okazją do wspólnego poeksperymentowania z gazem. Na wszystkich odwiedzających w sobotę EduPark czeka także wiele innych atrakcji. W EduParku oraz w namiotach na pobliskim parkingu zorganizowane zostaną:

 • pokazy ognistych efektów specjalnych ze SmartLab,
 • „Odnawialne źródła Energii" - stanowisko z pomocami interaktywnymi,
 • ekoatrakcje dla najmłodszych,
 • rozszerzona rzeczywistość z Professorem WHY,
 • sesja zdjęciowa z FotoDronem.

Zapraszamy do wspólnej, ekologicznej zabawy.

Szczegóły znajdują się pod adresem: http://edupark.gpnt.pl/artykul/piknik-rodzinny,226. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Polska Spółka Gazownictwa.

Plakat Bezpieczna Energia z PSG

Samochód dla strażaków od PSG 2015.09.17

18 sierpnia w Oddziale PSG w Zabrzu odbyło się przekazanie samochodu strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, OSP Huta Stara A oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Huta Stara A. W imieniu PSG, na ręce Sławomira Minkina, Wiceprezesa OSP w Hucie Starej A, kluczyki do samochodu wręczył Dyrektor Oddziału w Zabrzu, Dariusz Jarczyk.

PSG w ramach darowizny przekazała strażakom samochód Renault Kangoo. Spółka dzięki wsparciu OSP w Hucie Starej A może chociaż trochę przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie. Na terenie Gminy Poczesna znajduje się duże osiedle mieszkaniowe w Hucie Starej B, gdzie ponad 2 tysiące mieszkańców na co dzień korzysta z dostaw gazu ziemnego. Dostarczenie strażakom niezbędnego wyposażenia pozytywnie wpływa nie tylko na wzrost poziomu bezpieczeństwa w rejonie, ale także pokazuje, że PSG wspiera rozwój obszaru, na którym prowadzi działalność. Warto także dodać, że spółka realizuje w ramach swoich działań CSR kompleksowy projekt z Państwową Strażą Pożarną.

– To dla nas wyjątkowy dzień. Po wielu próbach pozyskania pojazdu dla naszej jednostki, w końcu nam się udało. Zwracaliśmy się do wielu instytucji i organizacji. Dopiero pozyskaliśmy go dzięki przychylności Polskiej Spółki Gazownictwa. Otrzymany samochód zwiększy nasze możliwości operacyjne i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w naszej miejscowości – powiedział druh Robert Chądzyński z OSP Huta Stara A.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A powstała w 1926 roku. Od 1996 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Podstawowym celem i zadaniem OSP jest działalność mająca na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych, katastrof,  klęsk.

W wydarzeniu w Zabrzu wzięli udział także najmłodsi „strażacy”. – To wyjątkowy dzień. Nigdy jeszcze nie miałem okazji uczestniczyć w przekazaniu nam samochodu. A już za rok nasza jednostka będzie świętowała 90-lecie istnienia. Ja mam już 10 lat i w przyszłości chcę zostać strażakiem – powiedział Paweł – członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

 

Samochod dla Straży pożarnej od PSG

 

PSG partnerem 49. Festiwalu im. Jana Kiepury 2015.09.17

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia 2015 r. w Krynicy-Zdroju, rozpocznie się 49. Festiwal im. Jana Kiepury. W programie tego wyjątkowego wydarzenia przewidziano m.in. specjalny koncert Małgorzaty Walewskiej z Motion Trio, operetkę „Baron cygański" w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej, musical „I have a dream" Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz wiele koncertów, na których będzie rozbrzmiewać muzyka wokalna w interpretacji najpiękniejszych polskich głosów. Partnerem tego kulturalnego wydarzenia została Polska Spółka Gazownictwa.

Niezwykłym momentem festiwalu będzie z pewnością niecodzienny koncert festiwalowy z udziałem Małgorzaty Walewskiej i akordeonowego Motion Trio. Głos wybitnej polskiej mezzosopranistki w połączeniu z oryginalnym brzmieniem akordeonów będzie nadawać całości niepowtarzalnego efektu. Na szczególną uwagę zasługują również spektakle  „I have a dream" oraz „Baron cygański". Pierwszy z nich to show, które łączy szekspirowski dramat „Sen nocy letniej" z muzyką legendarnej szwedzkiej grupy ABBA. Drugi spektakl – „Baron cygański" nie wymaga specjalnej rekomendacji. Dzieło Johanna Straussa syna zajmuje wyjątkową pozycję zarówno w dorobku kompozytora, jak i w całej historii operetki. W sumie w ramach festiwalu odbędzie się aż kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych.

Obok ośmiu głównych koncertów wieczornych zaplanowane zostały także kameralne muzyczne popołudnia w kościołach w Krynicy, a także pokazy filmów z udziałem Jana Kiepury oraz codzienny Klub Festiwalowy, czyli spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu. Zgodnie ze zwyczajem ubiegłorocznej edycji nie zabraknie też Hejnałów Kiepurowskich: każdego dnia festiwalu, w samo południe, w muszli koncertowej, doskonali tenorzy będą prezentowali jeden z utworów patrona festiwalu.

Szczegóły dotyczące 49. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju znajdziecie Państwo na stronie www.festiwalkiepury.pl.

PSG zaprasza do Paczkowa 2015.09.17

Serdecznie zapraszamy do udziału w Aeropikniku, który już w najbliższą sobotę (1 sierpnia) odbędzie się nad Zalewem Paczkowskim w Kozielnie. Wydarzenie jest częścią Festynu Pogranicza 2015, którego sponsorem głównym jest Polska Spółka Gazownictwa.

Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji dla wszystkich uczestników pikniku. Odbędą się m.in.: turniej lotów balonem, pierwszy rajd nordic walking oraz koncerty muzyki rozrywkowej. W programie wydarzenia przewidziano także gry i zabawy dla najmłodszych uczestników. Udział w Aeropikniku jest bezpłatny.

Wszystkich odwiedzających Paczków zachęcamy także do wizyty w należącym do PSG Muzeum Gazownictwa. Ciekawą ekspozycję można oglądać od wtorku do soboty, w godzinach 9.00 – 17.00.

Szczegółowy program Aeropikniku 2015 dostępny jest tutaj

Stoisko informacyjno-promocyjne PSG w Koronowie 2015.09.17

Zapraszamy do odwiedzenia punktu informacyjnego Polskiej Spółki Gazownictwa w dniach 25-26 lipca 2015 r. na Polach Tuszyńskich w Koronowie. Stoisko informacyjno – promocyjne  wystawione będzie w ramach XIII Jarmarku Cysterskiego.

Podczas  XIII Jarmarku Cysterskiego będzie można zasięgnąć informacji o planowanej gazyfikacji miasta, realizowanej w ramach projektu pn.: Gaz ziemny – energia dla pokoleń, gazyfikacja gmin Dobrcz i Koronowo, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dodatkowo przy współpracy z pracownikami PSG będzie można złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, dowiedzieć o terminach i przebiegu procesu przyłączeniowego oraz zaletach korzystania z paliwa gazowego.

Więcej informacji o XIII Jarmarku Cysterskim  na plakacie oraz tutaj. Serdecznie zapraszamy! 

O XIII Jarmarku Cysterskim na plakacie

 

Innowacje, praktyki, wymiana doświadczeń 2015.07.08

Polska Spółka Gazownictwa, wchodząca w skład GK PGNiG oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy, polegającej na wymianie doświadczeń oraz organizacji praktyk studenckich. Kooperacja PSG z instytucją naukowo-badawczą umożliwi spółce rozwijanie innowacyjnych projektów oraz tworzenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie gazownictwa branżowego.

Porozumienie pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa - największym krajowym dystrybutorem gazu i Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oznacza rozszerzenie dotychczasowego zakresu współpracy obu instytucji. – Jesteśmy dumni, że nawiązaliśmy współpracę z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Europie. Wspólnie będziemy mieli okazję pracować nad innowacyjnymi projektami, które w przyszłości pozwolą na unowocześnienie naszego przedsiębiorstwa i stosowanych przez nas rozwiązań. Jest to również szansa na wymianę cennych doświadczeń. Niezwykle wartościowa dla obydwu stron będzie możliwość praktyk studentów i doktorantów w naszej firmie – mówi Andrzej Dębogórski, Członek Zarządu ds. Technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa będą prowadzili wykłady w zakresie gazownictwa branżowego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. Dzięki nim, a także wymianie doświadczeń ze studentami i doktorantami, będą promować dobre praktyki inżynierskie oraz pokazywać praktyczne zalety pracy w branży gazowniczej. Polska Spółka Gazownictwa i Akademia Górniczo – Hutnicza będą także wspólnie organizować konferencje, podczas których omawiane będą najważniejsze kwestie branży gazowniczej.

Jednym z kluczowych elementów porozumienia jest organizowanie praktyk w Polskiej Spółce Gazownictwa dla studentów oraz doktorantów AGH. – To znakomita okazja dla naszych studentów. Teoria i nauka na najwyższym poziomie są oczywiście wyjątkowo ważne, ale gdy połączy się je z doświadczeniem i latami praktyki, wyniki muszą być pozytywne – uważa prof. dr hab. Inż. Andrzej Gonet, Dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.

EDI - elektroniczna wymiana dokumentów 2015.07.08

Informujemy, że Polska Spółka Gazownictwa, zgodnie z postanowieniami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD), wprowadza w ramach wszystkich swoich Oddziałów, ujednolicony standard wymiany danych związanych z realizacją świadczenia usług dystrybucji paliwa gazowego, oparty o standardy EDIFACT (Electronic Data Interchange For Administration, Commerce and Transport). Zakończenie implementacji tego standardu w systemach informatycznych PSG planowane jest na dzień 31 marca 2016 roku.
 
EDIFACT to międzynarodowa norma dotycząca elektronicznej wymiany danych, opracowana w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych i przyjęta przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako norma ISO 9735. Za pośrednictwem tego standardu będą wymieniane dane dot. zdarzeń związanych z realizacją świadczenia usług dystrybucji paliwa gazowego, w szczególności z:
1) obsługą Pojedynczych Zleceń Dystrybucji (PZD), 
2) obsługą procesu zmiany Sprzedawcy (PZD – zmiana sprzedawcy), 
3) przekazywaniem danych pomiarowych i rozliczeniowych.
 
Opis standardu wymiany danych drogą elektroniczną pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa a innymi uczestnikami rynku gazu wraz z kompletem dokumentów opisujących szczegółowo sposób wymiany danych pomiędzy PSG a innymi uczestnikami rynku gazu dostępny jest w zakładce "Dla klienta". Zakres wymiany danych będzie przez PSG sukcesywnie rozszerzany w oparciu o powyższy standard, a informacje o terminie wprowadzenia nowych rozszerzeń wraz z ich pełnym opisem będą publikowane na stronie internetowej PSG z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ekoedukacja z PSG 2015.07.08

17 czerwca br. odbyło się uroczyste podsumowanie proekologicznych działań edukacyjnych Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, którego sponsorem jest Polska Spółka Gazownictwa.

W mijającym roku szkolnym KZG „Dolina Redy i Chylonki” współpracował z ponad setką różnych placówek oświatowych w regionie Pomorza i Kaszub, w których przeprowadzono dziesiątki warsztatów terenowych, lekcji i konkursów. Nauczyciele i uczniowie, ale także społeczności lokalne włączyły się w akcje związane ze zbiórką starego sprzętu elektrycznego, zużytych baterii czy plastikowych nakrętek. Łącznie w tym roku szkolnym zebrano ponad 50 ton odpadów, z czego ponad 3 miliony sztuk samych plastikowych nakrętek.

Na uroczystości w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym ponad 200 pedagogów, uczniów i instytucji odebrało wyróżnienia za aktywną, proekologiczną postawę oraz udział w ekokonkursach. Przyznano także wyjątkowe nagrody za szczególne zasługi dla ekodziałalności – tegoroczne Róże Ekologii otrzymało Słoneczne Przedszkole z Wejherowa oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 z Gdyni.

Polska Spółka Gazownictwa wspiera długoletnią działalność proekologiczną Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, której szczególną wartością jest aspekt edukacyjny. Angażowanie placówek oświatowych w eko-akcje przekłada się nie tylko na szybkie i mierzalne efekty w teraźniejszości, ale także kształtuje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej.

Ochrona środowiska w praktyce - laureaci konkursu plastycznego