DLA MEDIÓW • 25 marca 2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg w zakresie wodoru

Polska Spółka Gazownictwa podpisała porozumienie dotyczące wzajemnego wsparcia z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg GmbH. Głównym obszarem współpracy będzie transport wodoru sieciami gazowymi lub dedykowanymi wodorociągami.
Grafika przedstawiająca uścisk dłoni dwóch mężczyzn, w pobliżu ich nadgarstków przedstawione są logotypy Polskiej Spółki Gazownictwa i Gasnetz Hamburg GmbH
Przyszłością energetyki są paliwa gazowe będące mieszaniną gazu ziemnego i gazów odnawialnych, a w konsekwencji dystrybucja samych gazów odnawialnych. Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok w kierunku przesyłu wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Współpraca z Gasnetz Hamburg GmbH ma pozwolić m.in. na wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie realizacji zadań operatorskich.

– Gasnetz Hamburg to kolejny znaczący dystrybutor gazów, z którym rozpoczynamy współpracę. Jestem przekonany, że dzięki niej rozwiniemy kompetencje związane z budową wodorociągów. Niemiecki operator systemu dystrybucyjnego jest odpowiedzialny m.in. za projekt HH-Wind, w ramach którego wybudowane zostanie docelowo 60 km sieci, która będzie transportowała wodór dla odbiorców przemysłowych w porcie w Hamburgu – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

PSG i Gasnetz Hamburg określiły w liście obszary współpracy w zakresie wodoru, do których zalicza się m.in. bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy też wymiana informacji na temat ram regulacyjnych.

Gasnetz Hamburg jest kolejnym zagranicznym operatorem systemu dystrybucji gazu, z którym Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła współpracę. We wrześniu 2023 roku, podczas konferencji z okazji jubileuszu 10-lecia PSG, zostało podpisane memorandum o współpracy z francuskim dystrybutorem gazu GRDF. Ma ono na celu poszukiwanie synergii pomiędzy gazem ziemnym a odnawialnymi źródłami energii w odniesieniu do sieci gazowych.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2024 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform