O Spółce

Jesteśmy największym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu.
Dwie flagi z logotypem Polskiej Spółki Gazownictwa na tel szklanej ściany biurowca

Informacje o spółce

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. zatrudnia ponad 11,5 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 210 tys. km gazociągów.

PSG jest nowoczesnym przedsiębiorstwem o bogatych tradycjach, czerpiącym doświadczenie z ponad 170-letniej historii gazownictwa na ziemiach polskich. Jest jednym z największych w Europie operatorów systemu dystrybucyjnego gazu.

Polska Spółka Gazownictwa jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce. Kluczowym zadaniem Spółki jest niezawodny i bezpieczny transport paliw gazowych siecią dystrybucyjną na terenie całego kraju bezpośrednio do odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych.

Do zadań PSG należy prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa, konserwacja oraz remonty sieci i urządzeń, dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu.
Grafika 3D przedstawiająca dom jednorodzinny z widoczną podziemną żółtą rurą doprowadzającą do domu gaz

PSG w liczbach

Zobacz najważniejsze liczby opisujące Polską Spółkę Gazownictwa

  1. 7,5 mln

    klientów

  2. 11,3 mld m3/rok

    dystrybucji gazu

  3. 11 700

    pracowników

  4. 17

    Oddziałów Zakładów Gazowniczych

  5. 17,6 mld zł

    aktywów

  6. 174

    gazownie

Rada Nadzorcza

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na którym ukończyła studia magisterskie oraz studia podyplomowe w zakresie prawa spółek.

Posiada wieloletnie doświadczenie związane ze sprawowaniem nadzoru właścicielskiego nad spółkami z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa.

W latach 2003-2008 zawodowo związana z Pocztą Polską, gdzie od 2007 roku pracowała jako Radca w Biurze Dyrektora Generalnego.

W latach 2008-2012 zatrudniona w Departamencie Poczty Ministerstwa Infrastruktury, a następnie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie zajmowała się sprawowaniem nadzoru właścicielskiego nad Pocztą Polską S.A. z ramienia ministra właściwego ds. łączności.

Od marca 2012 do listopada 2016 zawodowo związana z Bankiem Pocztowym S.A., w którym pracowała w Biurze Obsługi Prawnej oraz Biurze Zarządu. W obszarze jej kompetencji było koordynowanie zmian organizacyjnych oraz współpraca z urzędami centralnymi w tym Komisją Nadzoru Finansowego, pełniła również funkcję Zastępcy Koordynatora Ryzyka Operacyjnego w Pionie Organizacyjno-Prawnym i Bezpieczeństwa.

W 2017 roku rozpoczęła pracę w Departamencie Zarządzania Grupą Kapitałową Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.

Aktualnie zatrudniona w Biurze Grupy Kapitałowej ORLEN S.A., gdzie zajmuje się nadzorem właścicielskim nad spółkami z segmentu gazownictwa.

Oświadczenie Pani Karoliny Rosińskiej z dnia 17 kwietnia 2024 roku:

Oświadczam, że Osoby Najbliższe nie są zatrudnione i nie świadczą pracy na podstawie innego stosunku prawnego na rzecz PSG sp. z o.o. lub Spółek z Grupy Kapitałowej ORLEN.

Oświadczenie Pani Karoliny Rosińskiej z dnia 16 września 2024 roku:

Oświadczam, że pełnię funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej w spółce GAS-TRADING S.A. z siedzibą w Warszawie.

Pan Adam Szurlej jest absolwentem Wydziału Paliw i Energii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Posiada On stopień naukowy doktora habilitowanego.

Od stycznia 2009 r. do lipca 2012 r. był pracownikiem Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki, zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty, a następnie naczelnika Wydziału Gazu Ziemnego.

Był odpowiedzialny za realizację zadań w zakresie polityki energetycznej obejmującej nadzór nad bezpieczeństwem zaopatrzenia w paliwa gazowe oraz brał udział w pracach nad zmianą otoczenia regulacyjnego krajowego rynku gazu. Pan Adam Szurlej pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej spółki PGNiG Technologie SA.

Obecnie jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Katedry Inżynierii Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie, zatrudnionym na stanowisku profesora uczelni. Sprawuje funkcję Prodziekana Wydziału ds. Studiów Niestacjonarnych oraz jest kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu wodoru i biometanu. Jest także członkiem Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka oraz Kolegium Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu.

Zajmuje się zagadnieniami szeroko rozumianej gospodarki surowcami energetycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem gazu ziemnego. W obszarze zainteresowań naukowych mieści się także problematyka bezpieczeństwa energetycznego, transformacji energetycznej oraz wykorzystania gazów odnawialnych.

Zaangażowany był w realizację projektów badawczo-rozwojowych finansowanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dot. m.in. magazynowania wodoru dla rozproszonych systemów energetycznych oraz wykorzystania nowych materiałów do budowy rur przeznaczonych do transportowania gazu ziemnego i węglowodorów ciekłych, a także projektu międzynarodowego dotyczącego domowej stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego.

Jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji, głównie poświęconych sektorowi gazu ziemnego, a także promotorem 2 prac doktorskich. Ponadto jest ekspertem Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, członkiem Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Energetycznej Polski oraz koła SITPNIG przy WWNIG AGH.

Oświadczenie Pana Adama Szurleja z dnia 07.06.2024 r.:

Pan Adam Szurlej, Członek Rady Nadzorczej PSG sp. z o.o. oświadcza, że jego Osoby Najbliższe nie są zatrudnione i nie świadczą pracy na podstawie innego stosunku prawnego na rzecz PSG sp. z o.o. lub Spółek z Grupy Kapitałowej ORLEN.

Pan Adam Szurlej jest przewodniczącym Rady Fundacji Wiertnictwo-Nafta-Gaz, Nauka i Tradycje oraz członkiem Rady Fundacji Instytut Zrównoważonej Energetyki.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (summa cum laudae), IESE Business School University of Navarra – Advanced Management Program oraz Podyplomowych Studiów Prawa i Ekonomii Rynku Kapitałowego SGH. Radca Prawny wpisany na listę Radców Prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Wykonuje zawód w formie indywidualnej działalności gospodarczej.

Działalność zawodową rozpoczynała w Grupie Kapitałowej Mennicy Polskiej S.A. sprawując zadania nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi oraz świadcząc usługi obsługi korporacyjnej na rzecz organów Mennicy Polskiej S.A. oraz spółek zależnych. W latach 2006- 2007 pełniła funkcję Specjalisty ds. prawnych, a następnie, w latach 2007-2010, Kierownika działu prawnego. Od 2010 do 2018 r. była Dyrektorem Działu Prawnego Mennica Polska S.A. W latach 2016-2022 zarządzała obsługą prawną Grupy Netia S.A.

Od marca 2008 do kwietnia 2009 r. oraz od grudnia 2009 do kwietnia 2013 r. pełniła funkcję Sekretarza Rady Nadzorczej Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. z siedzibą w Sosnowcu (dawniej Energopol Południe S.A.). Od marca 2008 r. pełniła funkcję Sekretarza, a od czerwca 2018 r. Przewodniczącej Rady Nadzorczej NEWAG S.A. Od 2013 r. do 2020 r. pełniła funkcję Członka Rady Nadzorczej w Funduszu Inwestycji Polskich Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie.

Od 2007 do 2022 roku pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej CD Projekt S.A., dodatkowo w latach 2017-2022 pełniła funkcję Członka Komitetu Audytu Rady Nadzorczej CD Projekt S.A. W latach 2015-2022 pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz Członka Komitetu Audytu SOHO Development S.A.

Oświadczenie Pani Katarzyny Szwarc z dnia 14.11.2024 roku:

Aktualnie pełnione funkcje: Przewodnicząca Rady Nadzorczej Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie, Prezes Zarządu Altus Agent Transferowy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Spółka dominująca nad Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.), Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej CD Projekt S.A. z siedzibą w Warszawie (do 31 grudnia 2024 r.), Członek Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Członek Komitetu Strategii Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Członek Komitetu Wynagrodzeń i Nominacji Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Członek Komitetu Regulacji i Ładu Korporacyjnego Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Przewodnicząca Rady Nadzorczej NEWAG S.A. z siedzibą w Nowym Sączu.

Zarząd

Jacek Podgórski

Prezes Zarządu

Zobacz więcej

Arkadiusz Kazana

Członek Zarządu

Zobacz więcej

dr Szymon Paweł Moś

Członek Zarządu

Zobacz więcej

Oddziały

Strategia

Misja Polskiej Spółki Gazownictwa:

Dostarczamy paliwo gazowe w sposób ciągły, bezpieczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. zatrudnia ponad 11,5 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 210 tysięcy km gazociągów.
Zobacz więcej
Dwóch mężczyzn w kaskach i ubraniach roboczych z logotypami PSG ogląda trzymany w rękach plan inwestycji, w tle prace ziemne

Inwestycje

Głównym celem inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. jest rozwój realizowany poprzez przyłączanie nowych odbiorców i zwiększenie ilości świadczonej usługi dystrybucji paliwa gazowego, jak również utrzymanie wysokich standardów świadczonych usług oraz zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw paliwa gazowego.
Zobacz więcej

Poziom nakładów
inwestycyjnych
w 2024 roku