Kradzież gazu – jako narażanie innych na ryzyko utraty zdrowia lub życia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Oznacza to, że każdy, kto zauważył kradzież gazu ma nie tyle prawo, co obowiązek zgłoszenia tego policji.
Zgodnie z Prawem Energetycznym art. 6 ust. 2 pkt. 3 – przedstawicielom przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucja paliw gazowych lub energii, po okazaniu legitymacji i pisemnego upoważnienia wydanego przez właściwy organ przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii, przysługuje prawo zbierania i zabezpieczania dowodów naruszania przez odbiorcę warunków używania układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz warunków umowy zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym. Zgodnie z ust. 3 – przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, jeśli w wyniku przeprowadzonej kontroli, o której mowa w ust. 2, stwierdzono, że:
- Instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia albo środowiska.
- Nastąpił nielegalny pobór paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
W przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru paliwa gazowego PSG sp. z o. o. obciąża sprawcę nielegalnego poboru paliwa gazowego opłatą naliczaną według wytycznych znajdujących się w „Taryfie dla usług dystrybucyjnych paliwa gazowego i usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego”.
Dodatkowo pobiera się opłatę za czynności związane ze stwierdzeniem nielegalnego poboru paliwa gazowego według stawek określonych w ww. Taryfie.
Osoby nielegalnie pobierające gaz ponoszą odpowiedzialność wynikającą z:
- Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997. Prawo energetyczne (t.j. z 2006r. Dz. U. Nr 89, poz. 625 ze zm. ), wraz z aktami wykonawczymi,
- Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.)
- Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)