Dane teleadresowe
Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
ul. Wojciecha Bandrowskiego 16
33-100 Tarnów
Głównym celem inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. jest rozwój realizowany poprzez przyłączanie nowych odbiorców i zwiększenie ilości świadczonej usługi dystrybucji paliwa gazowego, jak również utrzymanie wysokich standardów świadczonych usług oraz zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw paliwa gazowego. Aby zapewnić poprawę i utrzymanie stanu technicznego gazociągów oraz zagwarantować bezpieczeństwo eksploatacji, Spółka stale inwestuje w modernizację swojego majątku sieciowego.
Zadania inwestycyjne realizowane w ramach planu, przypisane są do grup inwestycyjnych, z których najważniejsze to::
Roczna wartość Planu Inwestycyjnego Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. wynosi ok. 2,7 mld PLN. Około 55% tej kwoty inwestowane jest w rozbudowę sieci gazowej, a pozostała część w modernizację sieci oraz zapewnienie zasobów sprzętowych i informatycznych niezbędnych do prowadzenia eksploatacji sieci gazowej.
Na poniższym wykresie przedstawiono wartość nakładów inwestycyjnych w latach 2016 – 2020 w poszczególnych grupach inwestycyjnych:
Corocznym efektem realizacji Planu Inwestycyjnego jest zakończenie budowy oraz modernizacji gazociągów o łącznej długości około 2 000 km oraz około 60 tys. sztuk przyłączy gazowych budowanych i modernizowanych, o łącznej długości około 700 km. W 2019 roku, ze względu na realizację licznych inicjatyw mających na celu przyspieszenie przyłączenia nowych odbiorców oraz zwiększenie ilości i utrzymanie wysokich standardów świadczonych usług dystrybucji paliwa gazowego, nastąpił znaczący wzrost zakresu rzeczowego zrealizowanych inwestycji.
W ramach realizacji Planu Inwestycyjnego w 2019 roku zakończono budowę i modernizację gazociągów o łącznej długości 2 946 km oraz wybudowano i zmodernizowano ponad 92 tys. szt. przyłączy gazowych o łącznej długości 983 km.
Skuteczne przeprowadzenie tak dużej skali inwestycji liniowych charakteryzujących się koniecznością uzyskania tytułów prawnych do tysięcy nieruchomości, na których budowane są sieci gazowe (nie dotyczy to gazociągów PSG objętych tzw. specustawą terminalów), stanowi wyzwanie organizacyjne oraz prawne nie tylko dla Spółki. Realizacja prac budowlanych o tak znaczącym zakresie, może być wykonywana dzięki zaangażowaniu współpracujących z naszą Spółką licznych biur projektowych oraz firm wykonawczych i dostawców, którzy do realizacji zadań inwestycyjnych, wybierani są w transparentnych i konkurencyjnych postępowaniach przetargowych. Efektywna realizacja tak znaczącego portfela zadań inwestycyjnych, stanowiących inwestycje celu publicznego, możliwa jest również dzięki zrozumieniu i otwarciu na współpracę urzędów administracji państwowej, właścicieli nieruchomości, zarządców dróg, Dyrekcji Lasów Państwowych, zarządców terenów PKP, Zarządów Gospodarki Wodnej, lokalnych społeczności i innych beneficjentów, których zgody na korzystanie z nieruchomości pozyskujemy na etapie opracowania dokumentacji projektowej.
Niezwykle istotna jest również współpraca naszej Spółki z jednostkami samorządu terytorialnego od szczebla wojewódzkiego, powiatowego do gminnego, nie tylko w zakresie zadań wynikających z procesu budowlanego, ale również na polu oceny potencjału rynku odbiorców oraz współpracy z inwestorami przemysłowymi poszukującymi uzbrojonych w infrastrukturę techniczną terenów inwestycyjnych. W pozyskiwaniu nowych odbiorców kluczowe znaczenie ma nasza współpraca z przedsiębiorstwami obrotu gazem, zlecającymi nam usługę dystrybucji. Długoterminowe zamierzenia inwestycyjne zharmonizowane są w pięcioletnich Planach Rozwoju, które uzgadniane są w ramach współpracy międzyoperatorskiej z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w celu zapewnienia koordynacji zamierzeń inwestycyjnych z kierunkami rozwoju systemu przesyłowego, będącego „kręgosłupem” krajowego systemu gazowego, stanowiącym źródło zasilania dla naszych sieci dystrybucyjnych. Plany Rozwoju opiniowane przez marszałków województw oraz zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Dzięki współdziałaniu naszej Spółki z tak licznym spektrum podmiotów, organizacji, urzędów administracji państwowej oraz lokalnej społeczności, jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do najbardziej ekologicznego medium energetycznego jakim jest paliwo gazowe, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo funkcjonowania naszej infrastruktury.
Inwestycje w dystrybucyjne sieci gazowej, stanowią obok infrastruktury elektro-energetycznej, kanalizacyjno-wodociągowej oraz telekomunikacyjnej i komunikacyjnej, niezbędne elementy infrastruktury istotnej dla zapewnienia potrzeb komunalno-bytowych oraz gospodarczych, przyczyniając się do poprawy warunków życia oraz rozwoju gospodarczego kraju.
Wartość Planu Inwestycyjnego Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. na 2020 rok wynosi 2 768 mln PLN. Na poniższym wykresie przedstawiono wartość i udział nakładów inwestycyjnych w poszczególnych grupach inwestycyjnych:
W 2020 r. na zadania inwestycyjne związane bezpośrednio z siecią gazową została zaplanowana kwota w wysokości 2 464 mln PLN, co stanowi 89% wartości Planu Inwestycyjnego.
Zadania inwestycyjne realizowane w formule projektowej czyli projekty współfinansowane i planowane do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej oraz inne projekty inwestycyjne o znaczeniu strategicznym dla Spółki objęte zostały Programem Inwestycji Strategicznych.
W ramach Programu Inwestycji Strategicznych PSG realizowanych jest:
Celem głównym Programu Inwestycji Strategicznych PSG jest zapewnienie przewidywalności osiągania skutków prac we wszystkich projektach inwestycji strategicznych objętych Programem (dostarczanie produktów projektów w ustalonych terminach, o ustalonej jakości i w granicach zaakceptowanych budżetów) poprzez:
Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022
W ramach Planu Inwestycyjnego, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. realizuje także „Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022”. W Programie zaproponowano realizację szeregu inwestycji, związanych zarówno z budową sieci gazowej wysokiego, jak i średniego ciśnienia, których realizacja w trakcie najbliższych trzech lat powinna skutkować uruchomieniem usługi dystrybucyjnej w około 300 nowych gminach na terenie Polski, a w konsekwencji osiągnięciem stopnia gazyfikacji gmin na poziomie około 72%, co stanowi wzrost o ponad 12 punktów procentowych. W Programie przedstawiono też propozycje konkretnych rozwiązań prawnych, łącznie z treścią proponowanych zapisów w wybranych aktach prawnych, których wprowadzenie znacząco wsparło lub wesprze niwelowanie ograniczeń w gazyfikacji Polski. Niewątpliwym sukcesem w tym zakresie jest wprowadzenie wybranych inwestycji PSG na listę inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu, w art. 38 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
Wśród nich jest 9 poniższych zadań inwestycyjnych zaplanowanych w ramach ww. Programu, których celem jest likwidacja ograniczeń przesyłowych:
Całkowita wartość szacowanych nakładów inwestycyjnych związana z realizacją wyszczególnionych powyżej zadań wynosi blisko 1,34 mld PLN.
Rozbudowa dystrybucyjnego systemu wysokiego ciśnienia w ramach realizacji ww. 9 sieciowych zadań inwestycyjnych jest jedynym środkiem minimalizującym negatywne oddziaływanie ograniczeń w punktach wyjścia z systemu przesyłowego. Rozbudowa systemu dystrybucyjnego wysokiego ciśnienia umożliwi przesył znaczących ilości gazu pomiędzy określonymi obszarami sieci dystrybucyjnej zasilanej z różnych punktów wyjścia. Dodatkowo, dystrybucyjne sieci gazowe wysokiego ciśnienia zasilające obszary z niedoborem gazu będą mogły stać się źródłem zasilania dla gmin dotąd niezgazyfikowanych, a w pobliżu których przedmiotowe sieci gazowe będą zlokalizowane.