W zagrożenia cyberbezpieczeństwa wpisują się m.in. takie zagrożenia jak phishing czy ataki socjotechniczne, które polegają na uzyskiwaniu prywatnych informacji od swoich ofiar przez oszustów udających, że są osobami zaufanymi. Ataki tego typu są wykonywane m.in. za pośrednictwem witryn internetowych czy elektronicznych wiadomości e-mail.
- Jeśli korzystasz ze strony internetowej Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z. o.o. (np. poszukując informacji dotyczących przyłączenia do sieci gazowej, odczytów czy kalkulatora zużycia gazu), upewnij się, że korzystasz z właściwego adresu: https://psgaz.pl - podobna sytuacja dotyczy innych narzędzi informatycznych, np. strony do składania nominacji dostępnej pod adresem https://nominacje.psgaz.pl,
- Aktualne dane kontaktowe i adresowe dostępne są w zakładce „Kontakt”,
- W przypadku kontaktu z Pogotowiem Gazowym na numer 992 w celu zgłoszenia awarii bądź zagrożenia życia, nie ma obowiązku podawania danych osobowych – zgłoszeń można dokonywać anonimowo,
- Uważaj na fałszywe wiadomości e-mail, które mogą zawierać zainfekowane załączniki lub linki przekierowujące do niebezpiecznych treści. Każdorazowo sprawdź dokładnie nadawcę wiadomości, w szczególności adres e-mail, z którego korespondencja została wysłana.
- Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy otrzymana wiadomość:
- pochodzi od nieznanego nadawcy, z którym wcześniej nie korespondowaliśmy,
- zawiera rażące błędy ortograficzne, bądź nie zawiera polskich znaków diakrytycznych,
- posiada załączniki z podwójnym rozszerzeniem np. "nazwa_pliku.pdf.exe czy w formacie .xlsx,
- posiadającą zaszyfrowane archiwum z hasłem w treści wiadomości,
- W przypadku otrzymania faktury zweryfikuj, czy numer konta wskazany w fakturze jest zgodny z wcześniej przekazanym numerem wskazanym np. w umowie, którą zawarłeś.