Przyłączenie do sieci gazowej - GRUPA BI
Klienci indywidualni i małe przedsiębiorstwa
Informacje dotyczące procesu przyłączenia do sieci gazowej dla klientów indywidualnych i małych przedsiębiorstw, których pobór gazu nie przekracza 10 m3/h (Grupa BI).
Wybierz interesujący Cię etap przyłączenia, aby dowiedzieć się więcej:
Dokumenty potrzebne do uzyskania warunków przyłączenia:
- Wypełniony wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej dla Klienta, który będzie odbierać gaz ziemny wysokometanowy w ilości nie większej niż 10 m3/h albo gaz ziemny zaazotowany w ilościach nie większych niż 25 m3/h - grupa przyłączeniowa B podgrupa I. Ta ilość z powodzeniem wystarcza do przygotowywania posiłków i ogrzewania domu jednorodzinnego. Wniosek jest dostępny w plikach do pobrania poniżej. Możesz tam również pobrać przykładowy dokument, który pomoże Ci prawidłowo wypełnić wniosek.
- Jeżeli chciałbyś sprawdzić, czy do nieruchomości, którą planujesz kupić, można doprowadzić gaz złóż wniosek o określenie możliwości przyłączenia do sieci gazowej lub wniosek o określenie warunków przyłączenia, przy czym na wniosku o określenie warunków przyłączenia zaznacz, że „wniosek dotyczy zapytania o możliwość przyłączenia do sieci gazowej”. Wnioski są dostępne w plikach do pobrania poniżej. Możesz tam pobrać przykładowy dokument, który pomoże Ci prawidłowo wypełnić wniosek.
- Plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający usytuowanie przyłączanej nieruchomości względem istniejącej sieci gazowej i usytuowanie sąsiednich obiektów. Może to być mapa do celów informacyjnych lub opiniodawczych w skali 1:500, 1:1000, 1:2000 uwzględniająca aktualny stan rozgraniczenia działek. Na mapie zaznacz proponowaną lokalizację szafki gazowej.
- Jeżeli nieruchomość ma już doprowadzone przyłącze gazowe, to nie ma potrzeby załączania do wniosku planu zabudowy lub szkicu sytuacyjnego.
- Jeżeli umowa będzie zawierana poza Portalem przyłączeniowym, w Twoim imieniu przez osobę trzecią lub w imieniu przedsiębiorcy przez osobę nieuprawnioną w KRS, dostarcz również oryginał pełnomocnictwa do podpisania umowy o przyłączenie do sieci gazowej lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez osobę zaufania publicznego (np. notariusza, radcę prawnego, adwokata) lub niepotwierdzoną kopię, jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie aktu notarialnego.
Dokładnie wypełnij wniosek i podaj wszystkie wymagane informacje oraz dołącz ww. dokumenty, to da Ci gwarancję rozpatrzenia wniosku w terminie, który wynosi do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
Wniosek złóż za pomocą Portalu Przyłączeniowego, bez wychodzenia z domu. Portal poprowadzi Cię przez cały proces przyłączeniowy i będzie na bieżąco informował o stanie realizacji przyłączenia poprzez powiadomienia sms lub e-mail.
- miejscu przyłączenia Twojej instalacji gazowej do sieci gazowej,
- parametrach technicznych przyłącza gazowego,
- minimalnym i maksymalnym ciśnieniu dostarczania i odbioru paliwa gazowego,
- wymaganiach dotyczących układu pomiarowego oraz miejscu jego zainstalowania,
- mocy przyłączeniowej,
- miejscu rozgraniczenia własności naszej sieci gazowej i Twoich instalacji.
Jeśli zaznaczysz na wniosku o warunki opcję zawarcia umowy o przyłączenie lub zadeklarujesz planowany termin odbioru gazu poniżej 12 miesięcy od daty jego złożenia, do warunków przyłączenia załączymy projekt umowy o przyłączenie.
W wydanych warunkach przyłączenia określimy również datę do kiedy są one ważne. Termin ten umożliwia zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej (jeśli zachodzi taka konieczność), a w przypadku budowy lub rozbudowy instalacji gazowej umożliwia jej zaprojektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia robót budowlanych (w przypadku gdy pozwolenie na budowę nie jest wymagane, a wymagane jest zgłoszenie). Jeśli nie zdążysz zawrzeć umowy lub uzyskać decyzji w tym terminie konieczne będzie ponowne wystąpienie z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Zmiana warunków przyłączenia możliwa jest tylko poprzez złożenie nowego wniosku o określenie warunków przyłączenia.
Warunki przyłączenia do sieci gazowej otrzymasz poprzez Portal przyłączeniowy. Będziesz mógł je pobrać w formacie .pdf lub wydrukować.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przyłączania – zadaj pytanie na czacie lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpiszemy na wszystkie Twoje pytania.
Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy o przyłączenie:
- Wypełniony wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Wniosek jest dostępny w plikach do pobrania poniżej. Możesz tam pobrać przykładowy dokument, który pomoże Ci prawidłowo wypełnić wniosek.
- W sytuacji gdy umowa będzie podpisywana poza Portalem przyłączeniowym, w Twoim imieniu przez osobę trzecią lub w imieniu przedsiębiorcy przez osobę nieuprawnioną w KRS, dostarcz również oryginał pełnomocnictwa do podpisania umowy o przyłączenie do sieci gazowej lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez osobę zaufania publicznego (np. notariusza, radcę prawnego, adwokata) lub niepotwierdzoną kopię jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie aktu notarialnego.
Dokładnie wypełnij wniosek i podaj wszystkie wymagane informacje oraz dołącz ww. dokumenty, to da Ci gwarancję rozpatrzenia wniosku w terminie, który wynosi do 14 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
Wniosek złóż za pomocą Portalu Przyłączeniowego, bez wychodzenia z domu. Portal poprowadzi Cię przez cały proces przyłączeniowy i będzie na bieżąco informował o stanie realizacji przyłączenia poprzez powiadomienia sms lub e-mail.
Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia otrzymania warunków przyłączenia do sieci gazowej nie wystąpisz do nas z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie, a jednocześnie:
- zostały określone warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej dla realizacji, których niezbędne byłoby wykorzystanie tej samej przepustowości technicznej systemu dystrybucyjnego,
- lub zostały określone warunki przyłączenia do sieci gazowej, które dotyczą obszaru pokrywającego się terytorialnie w całości lub części,
Umowa o przyłączenie do sieci gazowej określa prawa i obowiązki stron, w tym m.in.:
- termin realizacji przyłączenia,
- wysokość opłaty za przyłączenie i zasady jej wyliczenia,
- miejsce rozgraniczenia własności sieci dystrybucyjnej i Twojej instalacji,
- zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia,
- wymagania techniczne dotyczące lokalizacji układu pomiarowego z gazomierzem i jego parametrów,
- warunki udostępnienia nam nieruchomości w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia,
- przewidywany termin zawarcia umowy sprzedaży paliwa gazowego,
- moc przyłączeniową,
- odpowiedzialność naszą i Twoją za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie.
Wzór umowy o przyłączenie do sieci gazowej jest dostępny w plikach do pobrania poniżej.
W korespondencji określimy datę ważności projektu umowy i w tym czasie prosimy, żebyś ją podpisał. Umowę wygodnie podpiszesz w wersji elektronicznej poprzez Portal przyłączeniowy.
Zawarta umowa o przyłączenie do sieci gazowej stanowi dla nas i dla Ciebie podstawę do rozpoczęcia prac projektowych i budowlano-montażowych. Z dniem zawarcia umowy rezerwujemy przepustowość w systemie dystrybucyjnym, w ilości zgodnej z warunkami przyłączenia do sieci gazowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przyłączania – zadaj pytanie na czacie lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpiszemy na wszystkie Twoje pytania.
- wybierzemy firmę, która zaprojektuje i wybuduje sieć gazową w naszym imieniu,
- nasz wykonawca:
- uzgodni z Tobą miejsce na zamontowanie szafki gazowej, opracuje projekt budowlany sieci gazowej i uzyska decyzje administracyjne,
- wybuduje sieć gazową i przyłącze gazowe oraz zamontuje szafkę gazową,
- przeprowadzi próbę szczelności sieci gazowej, odbiory techniczne i wykona inwentaryzację geodezyjną wybudowanej sieci,
- prześlemy poprzez Portal przyłączeniowy powiadomienie o gotowości sieci gazowej do realizacji dostaw gazu ziemnego i fakturę za opłatę za przyłączenie. Wszystkie dokumenty będziesz mógł pobrać w formacie .pdf lub wydrukować.
Realizacja tego etapu zajmuje ok. 6 miesięcy, przy czym w przypadku konieczności budowy gazociągu okres ten ulega wydłużeniu. Dokładny termin przyłączenia znajdziesz w umowie o przyłączenie do sieci gazowej.
Ty w tym czasie:
- wybierz na rynku firmę z uprawnieniami, która zaprojektuje i wybuduje instalację gazową w Twoim domu,
- Twój wykonawca:
- opracuje projekt budowlany instalacji gazowej i uzyska decyzję Pozwolenia na budowę lub dokona zgłoszenia robót budowlanych,
- wybuduje instalację gazową i zamontuje urządzenia gazowe (np. kocioł gazowy, kuchenkę gazową),
- wykona próbę szczelności instalacji gazowej (wynik próby potwierdzi na protokole), przeprowadzi inwentaryzację geodezyjną odcinka ziemnego tej instalacji oraz zgłosi zamiar jej użytkowania do jednostki nadzoru budowlanego (jeżeli będzie to wymagane),
- uzyskaj pozytywną opinię kominiarską potwierdzającą drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych w Twoim domu.
- Wykonawcą instalacji gazowej może być wyłącznie osoba posiadająca ważne uprawnienia sanitarne. Uprawnienia te wydają komisje kwalifikacyjne Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
- Do budowy lub rozbudowy instalacji gazowej niezbędne jest wykonanie dokumentacji technicznej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub dokonanie zgłoszenia robót budowlanych (w przypadku gdy pozwolenie na budowę nie jest wymagane, a wymagane jest zgłoszenie).
- Uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych jest realizowane przez terenowy organ administracji architektoniczno-budowlanej.
- Wykonanie instalacji gazowej może się rozpocząć po otrzymaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku zgłoszenia robót budowalnych pod warunkiem braku zastrzeżeń organu administracyjnego w terminie 21 dni od złożenia zgłoszenia (wg zasady milczącej zgody).
- Wykonana instalacja gazowa powinna być zgodna z:
- zatwierdzonym projektem budowlanym instalacji gazowej,
- opinią kominiarską (o ile jest wymagana),
- wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej,
- zgodą zarządcy lub właściciela nieruchomości (dotyczy budynków wielorodzinnych),
- decyzją o pozwoleniu na budowę lub rozbudowę instalacji gazowej (jeżeli jest wymagane jej uzyskanie).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przyłączania – zadaj pytanie na czacie lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpiszemy na wszystkie Twoje pytania.
Wpisz swoje dane kontaktowe oraz dokładną lokalizację budynku, w którym dojdzie do uruchomienia dostaw gazu, a następnie wypełnij oświadczenia:
- Punkt 3.1 zaznacz w sytuacji, gdy instalacja gazowa była nowo wybudowana lub rozbudowywana. W praktyce dotyczy to nowych przyłączeń obiektu, modernizacji lub rozbudowy instalacji. W tym przypadku wypełnij oświadczenia w podpunktach:
- Uzupełnij datę wykonania próby. Dane te znajdziesz na protokole z głównej próby szczelności. Protokół powinien być podpisany przez osobę z uprawnieniami.
- Uzupełnij datę wykonania odbioru końcowego kominów, z przewodami kominowymi, wentylacyjnymi i spalinowymi. Dane te znajdziesz na protokole/opinii kominiarskiej.
- Uzupełnij numer umowy o przyłączenie do sieci gazowej, gdy do obiektu było jednocześnie wybudowane nowe przyłącze.
- Punkt 3.2 zaznacz w sytuacji, gdy instalacja była już użytkowana, ale były na niej prowadzone prace lub okres jej wyłączenia z użytkowania był dłuższy niż 6 miesięcy. W tym przypadku wypełnij oświadczenia w podpunktach:
- Uzupełnij datę wykonania próby. Dane te znajdziesz na protokole z głównej próby szczelności. Protokół powinien być podpisany przez osobę z uprawnieniami.
- Uzupełnij datę wykonania odbioru końcowego kominów, z przewodami kominowymi, wentylacyjnymi i spalinowymi. Dane te znajdziesz na protokole/opinii kominiarskiej.
- Punkt 3.3 zaznacz w sytuacji, gdy okres wyłączenia instalacji gazowej z użytkowania był krótszy niż 6 miesięcy i nie prowadzono prac na instalacji gazowej.
- Podpisz zgłoszenie i wpisz datę złożenia zgłoszenia w naszych jednostkach lub wybranego Sprzedawcy gazu, lub datę wysłania go pocztą.
- W przypadku, gdy instalacja gazowa nie została napełniona paliwem gazowym w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności – próbę należy przeprowadzić ponownie.
- Protokół/opinię kominiarską mogą sporządzić i podpisać osoby posiadające:
- kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych,
- uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych oraz do kominów przemysłowych, kominów.
- Wpisane w oświadczeniach dokumenty jesteś zobowiązany okazać na naszą prośbę.
- Złożenie niezgodnych z prawdą oświadczeń na formularzu Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym może spowodować odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa, również w przypadku roszczeń osób trzecich wobec Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przyłączania – zadaj pytanie na czacie lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpiszemy na wszystkie Twoje pytania.
Zawarcie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego gwarantuje Ci uruchomienie dostaw gazu po zakończeniu realizacji przyłączenia do sieci gazowej przez nas i po zakończeniu przez Ciebie budowy lub rozbudowy instalacji gazowej.
Po otrzymaniu od nas powiadomienia o zakończeniu realizacji i gotowości do uruchomienia dostarczania paliwa gazowego zgłoś się do swojego sprzedawcy gazu, z którym zawarłeś umowę kompleksową i poinformuj go o zamiarze rozpoczęcia korzystania z paliwa gazowego.
- wykonanie instalacji gazowej zgodnej z projektem budowlanym i wymogami Prawa Budowlanego,
- dostarczenie do nas lub do sprzedawcy gazu poprawnie wypełnionego Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym,
- złożenie do nas przez sprzedawcę gazu zlecenia na rozpoczęcie dostaw gazu (Pojedynczego Zlecenia Dystrybucji),
- zapłacenie faktury za opłatę za przyłączenie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przyłączania – zadaj pytanie na czacie lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpiszemy na wszystkie Twoje pytania.
- zlecenia na rozpoczęcie dostaw gazu (Pojedyncze Zlecenie Dystrybucji PZD), które przesłał nam Twój sprzedawca gazu,
- Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym, które nam dostarczyłeś lub przekazałeś do nas za pośrednictwem sprzedawcy gazu.
Uruchomienie dostaw paliwa gazowego obejmuje:
- zainstalowanie układu pomiarowego z gazomierzem,
- napełnienie instalacji gazowej paliwem gazowym.
Warto pamiętać, że często dla zachowania gwarancji odbiorników gazu producent wymaga pierwszego uruchomienia przez autoryzowanych przedstawicieli. Uwzględnij to przy planowaniu i uzgadnianiu z nami terminu uruchomienia dostaw paliwa gazowego.
Od tego momentu możesz korzystać z gazu zgodnie z zawartą ze sprzedawcą gazu umową kompleksową dostarczania paliwa gazowego.