DLA MEDIÓW • 16 maja 2023

Zmiana przepisów prawnych kluczem do rozwoju rynku biometanu

Rola i znaczenie biometanu w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski to główne tematy panelu zorganizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa podczas XXVI konferencji GAZTERM. W wydarzeniu wziął udział m.in. Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG.
Dyskusja podczas panelu poświęcona była m.in. poprawie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i umożliwieniu uzyskania celów unijnych w zakresie dekarbonizacji. Biometan stanowi bowiem alternatywne i odnawialne źródło energii, które może pomóc w zróżnicowaniu polskiego mixu energetycznego.

– Jako Polska Spółka Gazownictwa jesteśmy gotowi, żeby naszymi sieciami popłynął biometan i od pewnego czasu głośno o tym mówimy. Natomiast w celu pełnego wykorzystania potencjału biometanu m.in. w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski, konieczne jest stworzenie odpowiednich ram prawnych, które pozwolą nam zaproponować lepsze warunki dla tworzących się biometanowni. Zatem wzrost rynku biometanu zależy właśnie od zmian przepisów, ale także od środków finansowych, które poprawią chłonność naszej sieci w miejscach, gdzie jest największy potencjał produkcji substratów do wytwarzania biometanu – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa.

W dyskusji wzięli udział także: Leszek Mańk – prezes zarządu PGNiG BioEvolution, Artur Michalski – wiceprezes zarządu NFOŚiGW, Marek Pituła – prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, Bogusław Regulski – wiceprezes zarządu IGCP, prof. Jacek Dach z Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2024 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform