DLA MEDIÓW • 30 września 2021

Członek zarządu ds. operacyjnych PSG na VII Kongresie Energetycznym DISE

W środę 29 września we Wrocławiu rozpoczął się VII Kongres Energetyczny DISE 2021. Pierwszego dnia konferencji, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Jakub Kowalski, wziął udział w panelu „Paliwa gazowe w procesie transformacji energetycznej”.
Jakub Kowalski, Członek Zarządu PSG ds. operacyjnych, podczas panelu na konferencji DISE 2021
Kongres Energetyczny DISE to międzynarodowe wydarzenie branży energetycznej, podczas którego podsumowuje się osiągnięcia polskiej energetyki w minionym roku oraz omawia i analizuje najważniejsze wyzwania stojące przed branżą.

W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego portalu BiznesAlert.pl Wojciecha Jakóbika poza członkiem zarządu PSG Jakubem Kowalskim udział wzięli: wiceprezes zarządu PGNiG Robert Perkowski, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A. Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. Filip Grzegorczyk, członek zarządu Ciech S.A Mirosław Skowron i prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A Piotr Zawistowski.

Podczas panelu omawiano kwestie związane z początkiem wielkiej transformacji energetycznej, przyszłością gazów bezemisyjnych, a także realizacją celu neutralności klimatycznej.

– Skala wyzwań stojących przed Polską Spółką Gazownictwa jest bardzo duża. Wynika to z jednej strony z rosnącego zapotrzebowanie na gaz. Analizy pokazują, że w ciągu dekady zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie o 50%. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach przepustowość naszej sieci jest prawie wyczerpana, a proces inwestycyjny na styku z Gaz-Systemem trwa około 3 lat. Dlatego już teraz wskazujemy gotowość podłączenia niektórych podmiotów zawodowych dopiero na 2025 rok – powiedział członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.

Średnie obiekty energetyczne mają właśnie do 2025 roku czas na dostosowanie się do dyrektywy UE w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza. Ponieważ część tych podmiotów jeszcze nie rozpoczęła modernizacji, PSG wychodzi im naprzeciw i sama próbuje pozyskać informacje na temat ich zapotrzebowania na paliwo gazowe w najbliższych latach.

– Mamy ambitne plany dotyczące gazyfikacji i to co najważniejsze na te plany pozyskaliśmy dodatkowe finansowanie. Mamy jednak świadomość, że naszym celem teraz jest ograniczenie liczby podmiotów rozczarowanych terminami przyłączania, które od nas otrzymują. Wiele ciepłowni do ostatniej chwili wstrzymywało działania modernizacyjne i wnioskują o przyłączenie do sieci gazowej dopiero dziś, kiedy przyłączenie ich do 2025 r. jest po prostu nierealne. PSG stara się ograniczać liczbę takich podmiotów. Dlatego postanowiliśmy w zeszłym roku powołać dedykowaną komórkę – Departament Energii, którego jednym z celów jest wychodzenie do tych podmiotów, które będą potrzebowały gazu, a jeszcze nie rozpoczęły procesu modernizacyjnego. Zainteresowanie wyraziło już ponad 360 ciepłowni i elektrociepłowni chcących przyłączyć się do sieci gazowniczej. 190 z nich jest już w procesie przyłączeniowym – dodał członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2022 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform