DLA MEDIÓW • 30 kwietnia 2021

PSG na konferencji Europower&OZE Power

W czwartek 29 kwietnia podczas konferencji Europower&OZE Power Jakub Kowalski, Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa wziął udział w panelu „Transformacja ciepłownictwa". Mówił o miejscu PSG w planowanej zmianie paliwa na gazowe w polskim ciepłownictwie.
​Prezes Kowalski wskazał, że PSG widzi olbrzymie zainteresowanie gazem właśnie w kontekście modernizacji i transformacji ciepłownictwa. – Mamy świadomość, że w najbliższych latach będziemy swoistą „zwrotnicą", gdyż będziemy łączyć te systemy i za pośrednictwem naszych sieci dystrybucyjnych dawać czas, który ma pozwolić dojść do Odnawialnych Źródeł Energii – powiedział. Jak ocenił, to właśnie biometan i klasyczny gaz ziemny mają ustabilizować kogenerację i być gwarantem tego, że te systemy będą funkcjonowały prawidłowo.

Członek Zarządu PSG poinformował, że ubiegły rok był rekordowy dla Spółki pod względem liczby zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej. – PSG w 2020 roku rozpatrzyła rekordowa liczbę blisko 242 tys. wniosków o przyłączenie do sieci gazowej, wydaliśmy ponad 222 tys. warunków przyłączeniowych. W tym roku, do końca I kw. rozpatrzyliśmy ich blisko 89 tys. – wskazał. Dodał, że w porównaniu do tego samego kwartału 2020 r. nastąpił 37-procentowy wzrost liczby wniosków.

Jakub Kowalski zwrócił jednak uwagę na to, że rośnie też liczba odmów, szczególnie dla klientów indywidualnych, ale też podmiotów z branży ciepłowniczej. – Tu naszym podstawowym problemem jest przepustowość – możliwości naszej sieci dystrybucyjnej, szczególnie w tych miejscach, gdzie łączymy się z siecią GAZ-SYSTEMU. Potrzebujemy dużych inwestycji, żeby ten „zestaw naczyń połączonych" mógł dobrze funkcjonować i żebyśmy mogli zwiększać wolumen gazu dystrybuowanego sieciami Polskiej Spółki Gazownictwa – podkreślił Prezes Kowalski.

Według niego bez odpowiednich środków finansowych na niezbędne inwestycje, których źródłem mogłoby być umożliwienie przekazania pieniędzy z Unii Europejskiej na rozbudowę sieci gazowej i przesyłowej, pojawi się problem. – Liczymy, że tak będzie, bo inaczej będziemy w sporym kłopocie. Duży portfel klientów, m.in. mniejszych, powiatowych ciepłowni, jest zainteresowanych gazem, a my intensywnie się przygotowujemy do tego, by je obsłużyć. Z drugiej strony możemy mieć problem z wydolnością naszych systemów, z tym, żeby przesyłać wystarczające ilości gazu, tak by zapewnić bezpieczeństwo tej transformacji – podkreślił Jakub Kowalski.

Zaapelował też do resortu klimatu o współpracę, która miałaby na celu zwiększenie budżetu inwestycyjnego PSG. – Bez środków inwestycyjnych nie podołamy temu, by przeprowadzić Polskę przez ten proces – wskazał.

Jakub Kowalski zaznaczył, że Polska Spółka  Gazownictwa przygotowuje się także do przesyłu wodoru. – Powołaliśmy Program transformacji energetycznej, w ramach którego jeden z projektów dotyczy właśnie zatłaczania wodoru, czy biowodoru do naszych sieci, ale na ten moment nie ma prostej odpowiedzi jak działać, by ten przesył był efektywny – wyjaśnił. Dodał, że PSG w połowie grudnia 2020 roku dołączyła do Partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i bierze udział w pracach, które koordynuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w tworzeniu sektorowego porozumienia wodorowego.

W panelu „Transformacja ciepłownictwa" zorganizowanym w ramach konferencji Europower&OZE Power, poza Członkiem Zarządu PSG ds. operacyjnych Jakubem Kowalskim, wzięli udział Prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk, Dyrektor Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Piotr Sprzączak oraz Dyrektor ds. Strategii Ciepłownictwa w Forum Energii Andrzej Rubczyński.

Tegoroczna konferencja Energetyczna Europower&OZE Power dotyczyła kwestii szeroko pojętej transformacji energetycznej polskiej gospodarki, wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, posłowie, przedstawiciele branży energetycznej oraz eksperci. Z powodu sytuacji sanitarnej związanej z COVID-19, konferencję zorganizowano w formie zdalnej.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2021 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform