DLA MEDIÓW • 8 października 2020

Prezes PSG na VI Kongresie Energetycznym DISE

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa wziął udział w panelu „Rola gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w procesie transformacji energetycznej” zorganizowanym w ramach VI Kongresu Energetycznego DISE 2020 we Wrocławiu.
Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa
Prezes Ireneusz Krupa ocenił, że w kontekście transformacji energetycznej Polski, dużą szansą jest przejście na biometan. - W Polsce mamy duży potencjał jego produkcji. Do sieci dystrybucyjnej w skali 10–20 lat trzeba podłączyć nie setki, ale tysiące biometanowni. Wyzwaniem są koszty podłączenia tych obiektów – powiedział.

- Obecnie w większości przypadków nie ma w sieci dystrybucyjnej odpowiedniej chłonności – bez modernizacji nie przyjmie ona takich ilości biometanu. Chodzi tu o obszary, gdzie będą powstawały biometanownie – tereny rolnicze, zwykle odległe od sieci gazowej wysokiego ciśnienia i dużych średnic. To potężne koszty – dodał Ireneusz Krupa.
Trzeba zbudować spójny model, który będzie w odpowiedni sposób rozkładał koszty transformacji biometanowej pomiędzy Wytwórców tego gazu, Operatorów Sieci Dystrybucyjnej i Klientów.
- Patrząc na założenia Polityki energetycznej Polski do roku 2040 widać, że w ciągu najbliższych 10 lat mamy wyprowadzić paliwa stałe z aglomeracji miejskich, a w ciągu kolejnych 10 lat wyprowadzić paliwa stałe z terenów wiejskich. Dzisiaj w całym kraju jest jeszcze ok. 3 mln kotłów na węgiel – powiedział Ireneusz Krupa.

Ocenił, że dwie trzecie z 3 mln dzisiejszych użytkowników kotłów na węgiel w Polsce może przejść na paliwo gazowe – chociaż jak dodał – zainteresowanie ze strony Klientów pokazuję, że może ich być więcej. - Oznacza to, że w ciągu najbliższych 20 lat tempo przyłączania do sieci może wynosić ponad 80 tys. odbiorców rocznie. Dzisiaj mamy to tempo – powiedział Prezes Krupa i dodał, że koszt utrzymania tempa nowych przyłączeń to obecnie 1,4 mld zł rocznie.

- Klienci, którzy przejdą na gaz będą podejmowali decyzje na wiele lat, bo nikt nie kupuje kotła gazowego na dwa czy trzy lata, tylko z myślą o wykorzystaniu go w dłuższym okresie np. przez 20 lat – zaznaczył Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2021 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform