DLA MEDIÓW • 24 czerwca 2021

Członek Zarządu PSG na Forum Ciepła i Gazu

Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji Ireneusz Krupa wziął udział w Forum Ciepła i Gazu – podczas wystąpienia opowiedział o rozwoju sieci dystrybucyjnej w kontekście potrzeb związanych z transformacją ciepłownictwa, a następnie wziął udział w panelu dyskusyjnym „Praktyczne aspekty wdrożenia paliw gazowych w ciepłownictwie systemowym”.
Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji Ireneusz Krupa przemawia na konferencji Forum Ciepła i Gazu

W trakcie wystąpienia Ireneusz Krupa wskazał, że Polska Spółka Gazownictwa w kontekście transformacji energetycznej już w ubiegłym roku rozpoczęła analizy potencjału i kierunków rozwoju polskiego sektora energetyki i ciepłownictwa. Przypomniał, że w tym celu PSG przyjęła Program Transformacji Energetycznej oraz powołała Departament Energii, który odpowiada za przygotowanie spółki do efektywnego i sprawnego realizowania inwestycji związanych z zasilaniem ciepłowni zawodowych w kraju.

Otwiera się szerokie pole współpracy z ciepłownictwem. Utworzyliśmy w tym celu specjalny departament, mamy specjalistów, jesteśmy gotowi na rozmowy

Ireneusz Krupa, Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji

Ireneusz Krupa ocenił także przygotowanie naszego kraju do zmian koniecznych dla transformacji źródeł energii. – Mam wrażenie, że myśląc w wieloletniej perspektywie o transformacji energetycznej w Polsce, już przed laty dobrze zaplanowano kwestię dywersyfikacji dostaw. Realizowane są inwestycje na bardzo wysokim poziomie – powiedział. – Szczególną uwagę skupia się teraz na kliencie, realizowanych jest wiele działań zachęcających odbiorców do przejścia na gaz. Przy tych działaniach, musimy pamiętać o rozbudowie sieci dystrybucyjnej – dodał.

Krupa mówił także m.in. o wyzwaniach stojących przed gazownictwem. – Będzie potrzebna rozbudowa sieci dystrybucyjnej oraz punktów styku między siecią dystrybucyjna PSG a siecią przesyłowa, za którą odpowiada GAZ-SYSTEM. Mamy już zidentyfikowane potrzeby związane z tą rozbudową – zaznaczył. Prezes odniósł się także do kwestii finansowania inwestycji gazowych. – Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski, który rozpoczęliśmy ponad 2 lata temu, zakłada gazyfikację 300 gmin. Dzisiaj mówimy o blisko 200 nowych gminach, które zostały już zgazyfikowane – dodał. 

– Razem ze stroną rządową pracujemy nad nowym mechanizmem finansowania inwestycji gazyfikacyjnych. Chcemy, aby tymi środkami dysponowały samorządy, chcemy, aby wspólnie z nami zaczęły realizować tę gazyfikację – powiedział. – Nie robimy gazyfikacji wyspowej na siłę - stawiamy stacje tylko tam, gdzie jest potrzeba, tam, gdzie nie możemy dojść rurociągami – podkreślił Ireneusz Krupa.

Poza Członkiem Zarządu PSG, w debacie udział wzięli także m.in. Prezes Zarządu PGE EC Przemysław Kołodziejak, Naczelnik Wydziału Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Radosław Tabak oraz Prezes Zarządu PGNiG Termika Energetyka Rozproszona Janusz Dobrosielski.

Forum Ciepła i Gazu to jedna z ważniejszych w Polsce konferencji skierowana do przedstawicieli branży ciepłowniczej (ciepłownictwo systemowe), przedstawicieli branży gazowniczej (dostawcy, operatorzy), firm projektowych i budowlanych specjalizujących się w usługach dla branży ciepłowniczej, kancelarii prawnych, instytucji finansowych, administracji rządowej i samorządowej oraz producentów urządzeń do ciepłownictwa. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Rola paliw gazowych w procesie transformacji polskiego ciepłownictwa".

Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2021 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform