Przyłączenie do sieci gazowej - GRUPA C
Biometanownie, kopalnie i regazyfikacja
Wybierz interesujący Cię etap przyłączenia, aby dowiedzieć się więcej:
Dokumenty potrzebne do uzyskania warunków przyłączenia:
- wypełniony wniosek o określenie warunków przyłączenia dla biometanowni, kopalni gazu lub stacji regazyfikacji paliwa gazowego - grupa przyłączeniowa C. Wnioski są dostępne w plikach do pobrania poniżej,
- jeśli nie posiadasz tytułu prawnego do nieruchomości lub obiektu, które mają być przyłączone, na wniosku o określenie warunków przyłączenia zaznacz, że „wniosek dotyczy zapytania o możliwości przyłączenia do sieci gazowej”,
- mapę terenu w skali 1:1000 (1:2000) ze wskazanym punktem wejścia do systemu dystrybucyjnego.
- mapa orientacyjna lokalizacji obiektów w skali 1:25000,
- odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
- oświadczenie dotyczące tytułu prawnego do korzystania z obiektu lub nieruchomości,
- pełnomocnictwo, w przypadku, gdy z wnioskiem występuje pełnomocnik wnioskodawcy jeżeli uprawnienie to nie wynika z ww. dokumentów.
Ważne:
- Kopie składanych dokumentów potwierdź za zgodność z oryginałem. Może to zrobić radca prawny lub notariusz lub osoba upoważniona do reprezentowania Wnioskodawcy.
Dokładnie wypełnij wniosek i podaj wszystkie wymagane informacje oraz dołącz ww. dokumenty, to da Ci gwarancję rozpatrzenia wniosku w terminie, który wynosi do 90 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
Wniosek możesz złożyć osobiście, korespondencyjnie (lista naszych jednostek dostępna jest tutaj) lub wysłać skan na adres [email protected].
Sprawdzimy czy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia i w przypadku pozytywnej oceny wydamy warunki przyłączenia.
- Paliwa gazowe wprowadzane do sieci dystrybucyjnej muszą spełniać wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz. U. z 2010 r., nr 133, poz. 891 ze zm.) oraz w punkcie 6.8 Instrukcji ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej PSG (IRiESD).
- Jesteś zobowiązany do budowy instalacji uzdatniania paliwa gazowego (biometanu) oraz do zamontowania i eksploatacji wilgotnościomierza i chromatografów procesowych służących do pomiaru parametrów jakościowych paliwa gazowego (biometanu), w tym zawartości siarki.
- Paliwo gazowe (biometan) niespełniające wymogów jakościowych dla paliw gazowych w sieci dystrybucyjnej nie może być przyjęte do sieci dystrybucyjnej, w związku z czym należy przewidzieć i wykonać instalację rewersyjną w celu powtórnego wprowadzenia gazu o niewłaściwych parametrach do instalacji uzdatniania.
- Zgodnie z §40 ust. 3a Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, średnia wartość ciepła spalania w obszarze dystrybucyjnym, nie może się różnić więcej niż o ±4% w ujęciu dobowym od ciepła spalania występującego w którymkolwiek punkcie tego obszaru.
- W przypadku dostarczania do systemu dystrybucyjnego paliwa gazowego (biometanu) pogarszającego ww. parametry jakościowe gazu w systemie dystrybucyjnym stosuje się procedury określone w IRiESD, w szczególności naliczymy opłaty za niedotrzymanie parametrów jakościowych.
- Zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia lub czasowego wstrzymania odbioru zadeklarowanych ilości paliwa gazowego (biometanu) w przypadkach, o których mowa w pkt 6.8 IRiESD.
- Wprowadzenie paliwa gazowego (biometanu) do sieci dystrybucyjnej średniego ciśnienia wymaga nawaniania, dlatego też ta instalacja będzie stanowiła jeden z elementów niezbędnych do realizacji przyłączenia.
- Wypełniony wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Wniosek jest dostępny w plikach do pobrania poniżej.
- Odpis z rejestru przedsiębiorców KRS.
- Oświadczenie dotyczące tytułu prawnego wnioskodawcy do korzystania z obiektu lub nieruchomości.
- W sytuacji gdy umowa będzie podpisywana w imieniu przedsiębiorcy przez osobę nieuprawnioną w KRS, dostarcz również oryginał pełnomocnictwa do podpisania umowy o przyłączenie do sieci gazowej lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez osobę zaufania publicznego (np. notariusza, radcę prawnego, adwokata) lub niepotwierdzoną kopię jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie aktu notarialnego.
Ważne:
- Kopie składanych dokumentów potwierdź za zgodność z oryginałem. Może to zrobić radca prawny lub notariusz lub osoba upoważniona do reprezentowania Wnioskodawcy.
Wniosek możesz złożyć osobiście lub korespondencyjnie (lista naszych jednostek dostępna jest tutaj).
Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia otrzymania warunków przyłączenia do sieci gazowej nie wystąpisz do nas z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie, a jednocześnie:
- zostały określone warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej dla realizacji, których niezbędne byłoby wykorzystanie tej samej przepustowości technicznej systemu dystrybucyjnego i chłonności strefy dystrybucyjnej,
- lub zostały określone warunki przyłączenia do sieci gazowej, które dotyczą obszaru pokrywającego się terytorialnie w całości lub części,
W korespondencji określimy datę ważności projektu umowy i w tym czasie prosimy, żebyś podpisał umowę. Podpisany projekt umowy możesz dostarczyć nam korespondencyjnie lub osobiście (w naszych jednostkach). Umowa o przyłączenie jest zawarta w momencie złożenia podpisu przez obie strony tej umowy.
Opłata za przyłączenie należna PSG wynosi zgodnie z przepisami prawa 100% rzeczywistych nakładów na realizację przyłączenia. Wysokość tej opłaty wskazana w umowie o przyłączenie jest wyliczona w oparciu o szacunkowe nakłady na realizację przyłączenia, co oznacza, że po realizacji inwestycji może ulec zmianie. Po zawarciu umowy o przyłączenie do sieci gazowej będziesz zobowiązany do wpłacenia 80% wysokości opłaty przyłączeniowej w terminie 14 dni od otrzymania faktury proforma. Szczegółowe zasady dotyczące terminu wpłaty opłaty za przyłączenie określa umowa o przyłączenie do sieci gazowej.
Podpisana umowa o przyłączenie do sieci gazowej stanowi dla nas i dla Ciebie podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych i budowlano-montażowych. Z dniem zawarcia umowy rezerwujemy przepustowości w systemie dystrybucyjnym lub chłonność w strefie dystrybucyjnej, w ilości zgodnej z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej.
- przekazywania danych o alokacji na punktach zlokalizowanych na połączeniu systemów,
- udostępniania danych telemetrycznych i pomiarowych,
- sporządzania i uzgadniania protokołów rozliczeniowych,
- prowadzenia ruchu i eksploatacji stacji gazowych zlokalizowanych na połączeniu systemów,
- prowadzenia remontów i modernizacji stacji gazowych zlokalizowanych na połączeniu systemów,
- wymiany informacji o planowanych inwestycjach mających wpływ na warunki pracy systemów,
- współpracy w przypadku niewłaściwej jakości paliwa gazowego mającego wpływ na prace systemu dystrybucji,
- uzgadniania procedur awaryjnych,
- postępowania w sytuacji awarii mającej wpływ na funkcjonowanie systemu dystrybucji.
- wykonamy dokumentację projektową wraz z uzyskaniem zgód na wejście w teren, pozyskaniem terenów pod obiekty gazowe oraz uzyskaniem wszelkich uzgodnień i decyzji określonych Prawem budowlanym,
- wybudujemy infrastrukturę sieciową wraz z dokonaniem niezbędnych czynności umożliwiających jej użytkowanie.
Dokładny harmonogram realizacji znajdziesz w umowie o przyłączenie do sieci gazowej.
Ty w tym czasie:
- wybudujesz na swoim obiekcie sieci i instalacje gazowe oraz zamontujesz urządzenia niezbędne do rozpoczęcia dostarczania paliwa gazowego do systemu dystrybucyjnego, w tym instalację uzdatniania, instalację rewersyjną oraz zamontujesz chromatograf i wilgotnościomierz zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia.
Po wykonaniu przez nas inwestycji otrzymasz powiadomienie o jej zakończeniu wraz z fakturą za opłatę za przyłączenie.
Zgłoszenie możesz dostarczyć nam korespondencyjnie lub osobiście (w naszych jednostkach). Lista naszych jednostek dostępna jest tutaj.
- wykonanie sieci i instalacji gazowych, w tym instalacji uzdatniania i instalacji rewersyjnej zgodnie z projektem budowlanym i wymogami Prawa Budowlanego,
- zainstalowanie chromatografów i wilgotnościomierza w punkcie wejścia do systemu dystrybucyjnego,
- zapłacenie faktury rozliczeniowej za opłatę za przyłączenie,
- dostarczenie do nas poprawnie wypełnionego Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym,
- pisemne powiadomienie nas o gotowości do wtłaczania paliwa gazowego do systemu dystrybucyjnego, w terminie wskazanym w umowie o przyłączenie,
- zawarcie z nami lub posiadanie umowy o świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego - wzór tej umowy jest dostępny tutaj,
- złożenie do nas Pojedynczego Zlecenia Dystrybucji (PZD) dla punktu wejścia objętego przyłączeniem,
- zawarcie lub posiadanie umowy o świadczenie usługi przesyłania paliwa gazowego z operatorem systemu przesyłowego gazowego (OSP) i rozpoczęcie wykonywania tej umowy w zakresie niezbędnym do świadczenia przez PSG usługi dystrybucji paliwa gazowego dla punktu wejścia objętego przyłączeniem realizowanym na podstawie Umowy,
- złożenie do OSP wniosku o przydział zdolności (PZ),
- zapewnienie w terminie wskazanym w umowie o przyłączenie, że paliwo gazowe (biometan) wprowadzone do systemu dystrybucyjny zostanie odebrane w punktach wyjścia z systemu dystrybucyjnego PSG (może to być umowa sprzedaży paliwa gazowego).