DLA MEDIÓW • 7 listopada 2022

PSG na EuroPOWER & OZE POWER

7 listopada w Warszawie rozpoczęła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER. W inaugurującym panelu, dot. bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski, wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.
Flagi z logotypem Polskiej Spółki Gazownictwa na masztach, w tle szklany, nowoczesny biurowiec
Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER to wydarzenie, podczas którego dwa razy w roku omawia się najbardziej aktualne wyzwania i problemy dot. sektora energetycznego. W debacie moderowanej przez redaktora naczelnego portalu BiznesAlert.pl Wojciecha Jakóbika poza członkiem zarządu PSG Ireneuszem Krupą udział wzięli również: sekretarz stanu w MKiŚ Ireneusz Zyska, prezes URE Rafał Gawin, wiceprezes Tauron Artur Warzocha, wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko, prezes E.ON Andrzej Modzelewski i Dorota Dębińska-Pokorska z PwC.

Podczas panelu omawiano m.in. kwestie związane z inwestycjami w sieci dystrybucyjne.

– Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Polsce dystrybutorem energii w postaci paliwa gazowego. Przed nami stoją te same wyzwania, co przed operatorami elektroenergetycznymi, tylko na dużo większą skalę. Nasze nakłady inwestycyjne wymagają od nas dwa razy większych pieniędzy niż te, którymi dysponujemy. To ok. 5,5 mld złotych rocznie. Dziś stawiamy sobie pytanie, ile tych środków powinno pochodzić z taryfy, a ile z finansowania zewnętrznego – powiedział członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.

Podczas panelu poruszono także temat rozwoju rynku biometanu w naszym kraju. Zazielenienie dystrybucji gazu pozwoliłoby m.in. obniżyć koszty i emisyjność paliwa gazowego.

– Potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce. Chodzi głównie o to, żebyśmy z tej produkcji mogli uzupełniać bilans gazowy w Polsce. W tym roku zauważmy spadek zużycia gazu o ok. 10%. Odnotowujemy również mniejsze zainteresowanie przyłączaniem do sieci gazowej klientów indywidulnych, jak i małego biznesu. Natomiast z drugiej strony pojawiła się ogromna presja na przyłączanie sektora wytwórców ciepła systemowego. Gdybyśmy chcieli dziś pokryć potencjał np. ciepłownictwa, to zapotrzebowanie na gaz wzrosłoby nawet o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na te inwestycje. Dlatego chcielibyśmy zmian w Prawie Energetycznym, pozwalających na to, aby inwestorzy brali na siebie część kosztów przyłączenia. Mamy kolejki chętnych, którzy chcą sami pokryć takie inwestycje, ale potrzebujemy zmian prawnych w tym zakresie – podsumował Ireneusz Krupa.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2023 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform