DLA MEDIÓW • 30 września 2022

Ireneusz Krupa: PSG ma potencjał, aby stać się operatorem dystrybucyjnym wodoru w Polsce

O potencjale dla wodoru w gospodarce rozmawiali paneliści w drugim dniu VIII Kongresu Energetycznego DISE. W panelu, który odbył się 29 września 2022 r., udział wziął Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa.

W debacie poza członkiem zarządu PSG udział wzięli również: prof. dr hab. inż. Halina-Pawlak Kruczek – dyrektor, Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii, Politechnika Wrocławska, dr inż. Wojciech Myślecki, prof. honorowy UP – przewodniczący Rady Programowej, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekoenergetyka-Polska, dr hab. inż. Jakub Kupecki, prof. IEn – kierownik Centrum Technologii Wodorowych (CTH2), Dyrektor Instytutu Energetyki, Dominika Niewierska – kierownik Działu Rozwoju Nowych Strumieni Biznesowych, PKN ORLEN S.A. oraz Radosław Żydok – wiceprezes, Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. Dyskusję moderowała Agnieszka Spirydowicz, prezes zarządu, Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej Z-Klaster.

Dyskusja poświęcona była zagadnieniom wykorzystania zielonego wodoru w transporcie, przemyśle oraz na rzecz dekarbonizacji gazownictwa. W temacie wyzwań w sektorze przesyłu gazu, w związku z rozwojem gospodarki wodorowej, głos zabrał prezes Krupa.

– W sektorze przesyłu gazu największym wyznawaniem jest obecna sytuacja geopolityczna i dostępność gazu ziemnego dla odbiorców w Europie. Otwiera ona furtkę dla innych rozwiązań, z których odbiorcy mogą korzystać. Wodór jest jednym z nich – powiedział.

Wodór w przyszłości będzie produkowany i wykorzystywany lokalnie w transporcie publicznym oraz w przemyśle i energetyce. Dzisiaj najbardziej perspektywiczną i najtańszą metodą dostarczenia wodoru są „wodorociągi”. Już niebawem mają nastąpić rozmowy o tworzeniu lokalnych sieci wodorowych.

Będziemy dążyć do uzyskania pozycji operatora dystrybucyjnego wodoru. Mamy ku temu potencjał oraz kompetencje. Chcemy rozwijać się w tym kierunku.

Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji PSG

Prezes Krupa zwrócił również uwagę na potencjalne obawy klientów. Wodór jest nowym nośnikiem energii i z tego względu odbiorcy mogą się go obawiać. Wskazał jednocześnie, że przekonanie klientów do korzystania z wodoru będzie jednym z głównych zadań w najbliższym czasie. 

– Jest potencjał, są możliwości – trzeba to wykorzystać. My, jako operator gazu ziemnego, jesteśmy gotowi, aby stać się również operatorem paliwa takiego jak wodór. Tu widzimy swoją przyszłość – podsumował Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa.

Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2024 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform