DLA MEDIÓW • 1 czerwca 2023

Gazyfikacja szansą na rozwój gminy Jakubów

W czwartek 1 czerwca podczas briefingu prasowego Polska Spółka Gazownictwa oficjalnie zakończyła pierwszy etap gazyfikacji gminy Jakubów. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezes zarządu PSG Robert Więckowski. Koszt inwestycji to blisko 1,1 mln zł.
Prezes PSG Robert Więckowski przemawiający podczas konferencji w Jakubowie
Jednym z najważniejszych zadań Polskiej Spółki Gazownictwa, która we wrześniu tego roku będzie obchodzić jubileusz 10-lecia powstania spółki, jest realizacja procesu gazyfikacji kraju. Wszystko po to, aby Polska mogła rozwijać się w sposób zrównoważony, a mieszkańcy mogli oddychać czystszym powietrzem.

– Bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się z jednej strony na realizowanych inwestycjach, które umożliwiają pozyskiwanie na polski rynek odpowiedniej ilości surowców energetycznych, w tym gazu, a z drugiej strony na rozbudowie infrastruktury dystrybucyjnej, która daje możliwość dostępu do tego paliwa nie tylko mieszkańcom dużych miast, ale również osobom żyjącym w mniejszych miejscowościach. Od 2016 roku Polska Spółka Gazownictwa przeznaczyła na inwestycje gazowe w powiecie mińskim ponad 45 mln zł. W tym czasie oddaliśmy do użytku blisko 140 km gazociągów i przyłączy, co oznacza wzrost długości całej sieci gazowej o ponad 20 proc. – napisał w liście skierowanym do zebranych podczas uroczystości wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

– Jednym z podstawowych czynników determinujących rozwój gospodarczy mniejszych gmin jest dostępność energii. Możliwość podłączenia do sieci Polskiej Spółki Gazownictwa, to nie tylko szansa dla lokalnych przedsiębiorców na dostawy stabilnego paliwa, ale w przyszłości to także możliwość ogrzewania swoich domów zeroemisyjnym paliwem, jakim jest biometan – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

W ramach tej inwestycji Polska Spółka Gazownictwa wybudowała ponad 5,5 km sieci dystrybucyjnej, a bezpośredni dostęp do sieci gazowej uzyskało 70 nieruchomości w miejscowości Jakubów oraz 10 nieruchomości w miejscowości Stara Niedziałka. W pierwszym etapie do sieci gazowej zostały przyłączone m.in. szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, urząd gminy i centrum logistyczne.

 – Jest ogromna radość wśród mieszkańców gminy, ponieważ przyłączenie do sieci gazowej jeszcze kilka lat temu było dla nas energetycznym marzeniem. Dziś stało się ono faktem. Cieszę się bardzo, że udało się nam tę inwestycje ukończyć na jubileusz 550-lecia gminy. Ten gaz daje bowiem nadzieję na rozwój, na lepszą przyszłość – podsumowała Hanna Wocial, wójt Gminy Jakubów.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2023 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform