DLA MEDIÓW • 31 sierpnia 2021

Gazowy wyścig z czasem. Panel PSG na konferencji Gazterm 2021

Gaz ziemny ma być paliwem polskiej transformacji energetycznej. Jednakże jego wykorzystanie w gospodarce stwarza szereg wyzwań, m.in. w zakresie dystrybucji. O kwestiach tych mówili uczestnicy panelu konferencji Gazterm zorganizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa. Panel moderowała dyrektor departamentu energii PSG Urszula Zając.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego  Polskiej Spółki Gazownictwa podczas konferencji Gazterm 2021
Dyskusja podczas panelu poświęcona była roli paliw gazowych w toczącej się transformacji energetycznej ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej. W rozmowie wzięli udział: Członek Zarządu PSG ds. Operacyjnych Jakub Kowalski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa Piotr Dziadzio, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek, Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha oraz Prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Robert Perkowski.

Członek Zarządu PSG ds. Operacyjnych Jakub Kowalski mówił w trakcie dyskusji o wyzwaniach stojących przed gazyfikacją Polski oraz wyliczył szereg czynników warunkujących tempo i zakres tego procesu.

Pierwszym wyzwaniem jest budżet inwestycyjny. Wobec realnych potrzeb wymaga on aktualizacji, która ma zostać przeprowadzona. Pieniądze nie stanowią jednak uniwersalnego rozwiązania

Członek Zarządu PSG ds. Operacyjnych Jakub Kowalski
– Nasze systemy są połączone z systemami Gaz-Systemu. Nawet jeśli mamy pieniądze, to nie zawsze wystarcza nam czasu, by spełnić oczekiwania zainteresowanych. Pełen proces inwestycyjny między PSG a Gaz-Systemem trwa ok. 36 miesięcy. Wobec tego wiele podmiotów (np. ciepłowni) jest rozczarowanych tym, że przyłączenie może mieć miejsce dopiero za kilka lat, ale pewnych procesów po prostu nie da się przyspieszyć – wyjaśnił.

Członek zarządu PSG ds. operacyjnych mówił również o biznesowej stronie procesu gazyfikacji. – Mamy niestety takie gminy, do których gaz nie dochodzi i w najbliższej perspektywie nie dojdzie z uwagi na brak opłacalności inwestycyjnej. Staramy się jednak, by Bank Gospodarstwa Krajowego ruszył z programem, który wesprze przeprowadzanie nierentownych gazyfikacji – zaznaczył przedstawiciel PSG.

Problemem może być także przewidywany deficyt wykonawców. – Jeśli znajdą się pieniądze, to mogą wystąpić trudności z rynkiem wykonawców. Boom inwestycyjny powoduje, że zaczynają się opóźniać działania wykonawcze. Wychodząc temu problemowi naprzeciw, poluzowaliśmy już regulacje w kwestii dopuszczania spółek do inwestycji. Wyzwań jest sporo, ale robimy, co w naszej mocy, by im zaradzić – podsumował Jakub Kowalski.
Dla Klienta

Portal przyłączeniowy Taryfa Przydatne dokumenty i cenniki

Dla Sprzedawcy

IRiESD Umowa dystrybucyjna Mapa ORCS i jakość gazu

Dla Kontrahenta

Wymagania dla wykonawców Kontakt dla kontrahentów Pliki do pobrania

Kariera

Oferty pracy Praktyki i staże Co oferujemy?

© 2021 Copyright Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. created by Openform