Muzeum gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa jest spadkobiercą niezwykle bogatej, ponad półtorawiekowej historii i tradycji, której świadomość pragniemy pielęgnować wśród obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego angażujemy się w działania promujące dziedzictwo kulturowe branży gazowniczej.

PSG jest organizatorem i mecenasem Muzeum Gazownictwa w Paczkowie (www.muzeumgazownictwa.pl), które w 2016 roku obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji w Paczkowie odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział m.in. Prezes PSG Jarosław Wróbel oraz Adam Król, współtwórca i pierwszy kustosz Muzeum. 

Oficjalne otwarcie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiło 23 listopada 1991 roku. Od tamtej pory placówka stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Z biegiem lat rosnąca liczba zgromadzonych eksponatów wymagała odpowiedniego zaprezentowania. W 2004 roku Zarząd Górnośląskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego - przy dużym wpływie obecnego Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosława Wróbla - podjął decyzję o modernizacji obiektu. W przeciągu dwóch lat muzeum zmieniło się nie do poznania.

12 października 2007 roku to dla obiektu kolejna ważna data, bowiem tego dnia Muzeum Gazownictwa  otworzyło ponownie swoje podwoje. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum wystawienniczo-szkoleniowe, w którym tradycję połączono z technologicznymi nowinkami. Historię gazownictwa ukazano w układzie chronologicznym  i tematycznym. Przy aranżacji starego i nowego muzeum brał udział Marek Mikulski - znany architekt, który współtworzył m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Teren Muzeum oświetlają czynne latarnie gazowe, a wygląd budynków i urządzeń pozostał niezmieniony, czyli taki, jak ponad 100 lat temu.

 

Muzeum w Paczkowie jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie. Po produkowanym tutaj gazie pozostała cała linia technologiczna. Ekspozycja składa się z ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Zbiornik gazowy, który mieścił 600 metrów sześciennych gazu dziś wraz z wewnętrzną antresolą jest miejscem ekspozycji starych gazomierzy. Najstarsze pochodzą nawet z 1877 roku. W magazynie węgla zobaczyć można stare egzemplarze kuchenek, unikatowych chłodziarek gazowych, magli, palarek kawy czy też promienników, kaloryferów gazowych oraz żelazek i narzędzi fryzjerskich.  Zwiedzający mają szansę porównać dawną technikę z tą najnowszą. Na terenie muzeum znajduje się także specjalnie przeszklona stacja redukcyjno – pomiarowa, która obecnie zasila Paczków w gaz ziemny. Obiekt posiada także cztery pokoje gościnne oraz pokaźną bibliotekę i nowoczesną salę konferencyjną.

W 1993 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Sybillę, a w 2007 roku zdobyło ją ponownie w kategorii Organizacji i Zarządzania. To także wyróżnienia na lokalnym podwórku, w tym między innymi „Perła w Koronie Opolszczyzny" w 2011 roku oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny 2014 przyznawany przez OROT.  Mimo, iż w Polsce i Europie istnieją podobne obiekty, ukazujące historię i kulturę gazownictwa, jak choćby te w Warszawie, Górowie Iławeckim, Pradze czy Londynie, to właśnie paczkowskie muzeum zyskało status fenomenu i unikatu w skali europejskiej.

 

Polska Spółka Gazownictwa jest organizatorem i mecenasem także:

 

Muzeum Gazownictwa w Górowie Iławeckim

ul. Wyszyńskiego 20, Górowo Iławeckie

   

 

Izby Tradycji Krakowskiego Gazownictwa

ul. Gazowa 16, Kraków

 

Izby Tradycji w Bydgoszczy (jako obiekt Dawna Gazownia Miejska, w ramach inicjatywy Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy). 

ul. Jagiellońska 42, Bydgoszcz

 

foto: Tymon Markowski (www.ludzieitecznika.pl)