Dane teleadresowe
Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
ul. Wojciecha Bandrowskiego 16
33-100 Tarnów
Polska Spółka Gazownictwa jest spadkobiercą niezwykle bogatej, ponad półtorawiekowej historii i tradycji, której świadomość pragniemy pielęgnować wśród obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego angażujemy się w działania promujące dziedzictwo kulturowe branży gazowniczej.
PSG jest organizatorem i mecenasem Muzeum Gazownictwa w Paczkowie (www.muzeumgazownictwa.pl), które w 2016 roku obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia.
Oficjalne otwarcie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiło 23 listopada 1991 roku. Od tamtej pory placówka stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Z biegiem lat rosnąca liczba zgromadzonych eksponatów wymagała odpowiedniego zaprezentowania. W 2004 roku Zarząd Górnośląskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego podjął decyzję o modernizacji obiektu. W przeciągu dwóch lat muzeum zmieniło się nie do poznania.
12 października 2007 roku to dla obiektu kolejna ważna data - Muzeum Gazownictwa otworzyło ponownie swoje podwoje. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum wystawienniczo-szkoleniowe, w którym tradycję połączono z technologicznymi nowinkami. Historię gazownictwa ukazano w układzie chronologicznym i tematycznym. Przy aranżacji starego i nowego muzeum brał udział Marek Mikulski - znany architekt, który współtworzył m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Teren Muzeum oświetlają czynne latarnie gazowe, a wygląd budynków i urządzeń pozostał niezmieniony, czyli taki, jak ponad 100 lat temu.
Muzeum w Paczkowie jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie. Po produkowanym tutaj gazie pozostała cała linia technologiczna. Ekspozycja składa się z ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Zbiornik gazowy, który mieścił 600 metrów sześciennych gazu dziś wraz z wewnętrzną antresolą jest miejscem ekspozycji starych gazomierzy. Najstarsze pochodzą nawet z 1877 roku. W magazynie węgla zobaczyć można stare egzemplarze kuchenek, unikatowych chłodziarek gazowych, magli, palarek kawy czy też promienników, kaloryferów gazowych oraz żelazek i narzędzi fryzjerskich. Zwiedzający mają szansę porównać dawną technikę z tą najnowszą. Na terenie muzeum znajduje się także specjalnie przeszklona stacja redukcyjno – pomiarowa, która obecnie zasila Paczków w gaz ziemny. Obiekt posiada także cztery pokoje gościnne oraz pokaźną bibliotekę i nowoczesną salę konferencyjną.
W 1993 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Sybillę, a w 2007 roku zdobyło ją ponownie w kategorii Organizacji i Zarządzania. To także wyróżnienia na lokalnym podwórku, w tym między innymi „Perła w Koronie Opolszczyzny" w 2011 roku oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny 2014 przyznawany przez OROT. Mimo, iż w Polsce i Europie istnieją podobne obiekty, ukazujące historię i kulturę gazownictwa, jak choćby te w Warszawie, Górowie Iławeckim, Pradze czy Londynie, to właśnie paczkowskie muzeum zyskało status fenomenu i unikatu w skali europejskiej.
Polska Spółka Gazownictwa jest organizatorem i mecenasem także:
Muzeum Gazownictwa w Górowie Iławeckim
ul. Wyszyńskiego 20, Górowo Iławeckie
Izby Tradycji Krakowskiego Gazownictwa
ul. Gazowa 16, Kraków
Izby Tradycji w Bydgoszczy (jako obiekt Dawna Gazownia Miejska, w ramach inicjatywy Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy).
ul. Jagiellońska 42, Bydgoszcz
foto: Tymon Markowski (www.ludzieitecznika.pl)