Aktualności

Zmiana wzorca Porozumienia o współpracy ze Spółkami Energetycznymi 2020.03.25

Polska Spółka Gazownictwa informuje o zmianie wzorca Porozumienia o współpracy ze Spółkami Energetycznymi w zakresie rozwoju dystrybucyjnego systemu gazowego, w tym aktywizacji nieczynnych przyłączy.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym wzorem, który dostępny jest na tej stronie.

Nowe możliwości dla Klientów PSG 2020.03.20

Polska Spółka Gazownictwa stworzyła dla swoich klientów nowe możliwości załatwiania spraw związanych z przyłączaniem do sieci gazowej.

Dzięki Portalowi przyłączeniowemu wszyscy zainteresowani korzystaniem z gazu ziemnego będą mogli złożyć odpowiednie dokumenty z dowolnego miejsca i przez 24 godziny na dobę.

To innowacyjne rozwiązanie daje też możliwość kontrolowania przebiegu poszczególnych etapów procesu przyłączeniowego, m.in.  za pomocą bezpłatnych powiadomień SMS lub e-mail. Na portalu będzie można między innymi:

- złożyć wniosek o określenie warunków i możliwości przyłączenia do sieci gazowej,

- złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie,

- sprawdzić bieżące informacje o etapach i postępie pracy przyłączeniowych,

- uzyskać dokumenty końcowe oraz fakturę za przyłączenie.

Portal przyłączeniowy to bezpieczeństwo, ale też oszczędność czasu i wygoda. Wydawane przez Spółkę dokumenty będą akceptowane elektronicznie, czyli bez tradycyjnego podpisu.

W każdej chwili będzie można je pobrać, wydrukować lub przesłać dalej. Jedynie zawarcie umowy o przyłączenie wymagało będzie tradycyjnej formy pisemnej.

Zapraszamy na stronę www.psgaz.pl lub przylaczenie.psgaz.pl.

Nowa taryfa PSG zatwierdzona 2020.03.19

18 marca 2020 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową Taryfę nr 8, dotyczącą dystrybucji paliw gazowych przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Średnie stawki w nowej taryfie są wyższe o 3,5% od obecnie obowiązujących. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Taryfa nr 8 powinna wejść w życie nie wcześniej, niż 14 dni i nie później, niż do 45 dnia po jej publikacji przez Prezesa URE. Dzięki podniesieniu Taryfy Polska Spółka Gazownictwa będzie miała zabezpieczone środki na realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji oraz na zapewnienie bezpiecznego i ciągłego dostarczania gazu do odbiorców.

Szczegóły dotyczące zatwierdzonej Taryfy Dystrybucyjnej dostępne są na stronie internetowej www.ure.gov.pl.

PSG zapewnia stabilne dostawy gazu 2020.03.16

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa – Narodowy Operator Systemu Dystrybucji Gazu Ziemnego dokłada wszelkich starań, by w związku z epidemią koronawirusa dostawy gazu do ponad 7 milionów odbiorców w całym kraju nie były zagrożone i odbywały się w sposób ciągły i bezpieczny.

Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa podejmuje niezbędne działania, mające na celu zapewnienie ponad 11 tysiącom pracowników PSG bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości działalności spółki. Bezpieczeństwo pracowników jest gwarancją zachowania stabilności dostaw gazu do naszych odbiorców, dlatego spółka ograniczyła funkcjonowanie Miejsc Obsługi Klienta i wstęp do budynków gazowni i placówek gazowniczych.

PSG wdrożyła system pracy zdalnej dla części pracowników i zapewniła środki bezpieczeństwa dla tych, którzy utrzymują ciągłość dyżurów we wszystkich kluczowych jednostkach, m.in. w Centralnej Dyspozycja Gazu i Pogotowiu Gazowym. Specjalnie powołany zespół na bieżąco monitoruje i wdraża kolejne procedury w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Europie operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Każdego roku dostarcza mieszkańcom Polski niemal 12 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Ważny komunikat - Zmiany w obsłudze klienta w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa 2020.03.12

Szanowni Klienci,

informujemy, że ze względu na zmianę sytuacji związanej z pandemią koronawirusa (COVID-19), podjęliśmy decyzję o otwarciu części jednostek bezpośrednio obsługujących klientów Polskiej Spółki Gazownictwa. Szczegółowy wykaz otwartych miejsc obsługi klienta znajduje się w tabeli dostępnej TUTAJ. Pozostałe miejsca obsługi klienta nadal są tymczasowo zamknięte. O wszelkich zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 18:00. Nasi konsultanci udzielą odpowiedzi na wszelkie interesujące Państwa tematy.

W celu przyłączenia do sieci gazowej, bez konieczności przychodzenia do naszych jednostek, zaloguj się do Portalu przyłączeniowego.

ZALOGUJ SIĘ

Bez wychodzenia z domu możesz między innymi:

- złożyć wniosek o określenie warunków bądź możliwości przyłączenia do sieci gazowej,

- złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie,

- sprawdzić bieżące informacje o etapach i postępie pracy przyłączeniowych,

- uzyskać dokumenty akceptowane elektronicznie, czyli bez tradycyjnego podpisu oraz fakturę za przyłączenie.

Równocześnie zapraszamy do korzystania z formularza zgłoszeniowego, gdzie można zadać pytania dotyczące:

  • Przyłączenia do sieci gazowej – warunki, umowa
  • Przyłączenia do sieci gazowej – realizacja umowy
  • Zużycia/Odczytów
  • Uruchomienia/Wznowienia dostawy gazu
  • Wymiany gazomierz/Wstrzymania dostawy gazu
  • Zmiany Sprzedawcy
  • Reklamacji

Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia.

PSG zgazyfikowała siedem gmin w województwie świętorzyskim 2020.02.05

4 lutego w Wiślicy odbyła się konferencja związana z przyłączeniem do sieci gazowej siedmiu gmin w województwie świętokrzyskim. Oprócz Wiślicy dostęp do gazu ziemnego uzyskały gminy Baćkowice, Górno, Bodzentyn, Opatowiec, Osiek i Waśniów. Samorządowcy liczą na to, że inwestycje PSG przyczynią się do rozwoju gospodarczego gmin i przyciągną kolejnych inwestorów. Dodatkowo wykorzystanie gazu ziemnego m.in. do celów grzewczych znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podziękował PSG za realizację w tak szybkim czasie licznych inwestycji i dodał, że wzrost liczby zgazyfikowanych gmin w województwie świętokrzyskim to bardzo dobry kierunek i szansa na rozwój regionu.

Obecny podczas konferencji poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że gazyfikacja nowych regionów wpisuje się w rządowy program polityki zrównoważonego rozwoju, a polski rząd w najbliższych latach będzie stawiać na gaz ziemny jako preferowane źródło energii.

Prezentujący działania Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa - p.o. Prezes Zarządu PSG - powiedział, że w ciągu niespełna półtora roku od rozpoczęcia przez PSG realizacji Programu Przyspieszonych Inwestycji Spółka umożliwiła już dostęp do gazu ziemnego mieszkańcom ponad 140 gmin na terenie całej Polski, co znacząco podniosło wskaźnik gazyfikacji kraju. Dodał, że gazyfikacja to także istotny element realizacji rządowego programu walki z zanieczyszczeniami powietrza, bowiem każdy nowy odbiorca gazu ziemnego oznacza rezygnację z innych, nieekologicznych źródeł energii. Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski omówił szczegółowo wszystkie najważniejsze inwestycje, które PSG planuje zrealizować w województwie w ciągu najbliższych trzech lat.

Ogółem w ramach Programu w Świętokrzyskiem do końca 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 12 gmin, w tym część poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG. Oddział Zakład Gazowniczy w Kielcach realizuje również dwie inwestycje strategiczne dofinansowywane przez Unię Europejską. Są to budowa gazociągu Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski oraz gazociągu Lubienia – Masłów – Kielce, o łącznej wartości niemal 300 mln zł.

Stopień gazyfikacji województwa świętokrzyskiego wzrósł z 60,78 proc. w 2018 roku do 67,65 proc. obecnie. Zgodnie z założeniami Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski w całym kraju do końca 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 300 gmin. Tym samym 90 proc. mieszkańców Polski będzie żyło na terenach z dostępem do sieci gazowej, a stopień gazyfikacji kraju wzrośnie z obecnych 60 proc. do ponad 72 proc. W ramach PPI PSG zbuduje też minimum 77 stacji LNG w całym kraju.

Kolejne trzy gminy z dostępem do gazu ziemnego 2019.12.30

Polska Spółka Gazownictwa oficjalnie uruchomiła dostawy gazu do gmin Bielice, Kozielice i Lipiany w województwie zachodniopomorskim. To kolejne gminy, które zostały zgazyfikowane w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Bielicach, Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak podkreślił, że realizowany obecnie przez PSG Program Przyspieszonych Inwestycji jest największym tego typu przedsięwzięciem od czasów budowy przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po jego zakończeniu ponad 34 miliony Polaków będą mieć dostęp do gazu ziemnego, a stopień gazyfikacji Polski w 2022 roku wzrośnie z obecnych 60 do ponad 72%.

Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, a także poseł Leszek Dobrzyński oraz Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień podziękowali Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację inwestycji podkreślając, że dostęp do gazu to szansa na rozwój gospodarki w regionie, a co się z tym wiąże także rozwój rynku pracy i troska o czyste powietrze.

W gminie Lipiany Polska Spółka Gazownictwa wybuduje docelowo 2,5 kilometra gazociągu średniego ciśnienia. Pierwszy odcinek o długości 1,5 km jest już gotowy, a z gazu mogą korzystać mieszkańcy miejscowości Mielęcinek. W gminie Bielice powstanie w sumie niemal 9 kilometrów gazociągu średniego ciśnienia, obecnie jest już gotowy odcinek o długości ponad 6 kilometrów, a dostęp do gazu uzyskali zarówno odbiorcy indywidualni z miejscowości Nowe Linie i Bielice, jak też przedsiębiorcy i obiekty gminne. W gminie Kozielice PSG wybudowała 1,5 kilometra gazociągu z planowanych 26,5 kilometra, dzięki czemu dostęp do gazu zyskali odbiorcy z miejscowości Rokity, Parnica i Banie.

Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie, na którego terenie działania leżą gminy  Bielice, Kozielice i Lipiany, obsługuje około 230 000 odbiorców. Podlegają mu Gazownie Szczecin Północ, Szczecin Południe, Choszczno, Gryfice i Stargard oraz Placówki Gazownicze w Goleniowie, Świnoujściu i Dębnie. Sieć gazowa zarządzana przez OZG Szczecin to prawie 5000 km i ponad 77 000 przyłączy. W części województwa zachodniopomorskiego obsługiwanej przez OZG Szczecin w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową do końca 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 10 gmin. W tym roku PSG przeznaczyła na inwestycje, modernizacje i rozbudowę sieci około 41 mln zł.

Życzenia świąteczne od Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa 2019.12.20

Szanowni Państwo,

Niech nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłyną w zdrowiu, spokoju oraz rodzinnej atmosferze.

Życzymy Państwu, aby Nowy Rok przyniósł wiele sukcesów zawodowych, a w życiu rodzinnym i osobistym doprowadził do spełnienia wszystkich oczekiwań i marzeń.

Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa

Informacja w sprawie ujawnienia na tzw. białej liście rachunków bankowych wykorzystywanych przez Polską Spółkę Gazownictwa 2019.12.11

Polska Spółka Gazownictwa informuje, że wszelkie posiadane przez Spółkę rachunki bankowe stosowane do rozliczeń z kontrahentami zostały zarejestrowane w dostępnym na stronach Ministerstwa Finansów elektronicznym "Wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT"– tzw. „biała lista”.

Spółka informuje, że na fakturze może zostać wskazany rachunek bankowy, który nie widnieje w Wykazie. W ramach podstawowych rachunków rozliczeniowych, które podlegają zgłoszeniu, Spółka stosuje w rozliczeniach z kontrahentami tzw. rachunki wirtualne (rachunki typu collect) przypisane tylko i wyłącznie do jednego kontrahenta Spółki. Rachunki te nie podlegają obowiązkowi zgłaszania, tym samym nie są uwidaczniane w Wykazie. Wpłaty na rachunki wirtualne są traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy ujawniony w wykazie podatników VAT.

Jeżeli na fakturze zostanie wskazany rachunek wirtualny, to po weryfikacji na stronie Ministerstwa Finansów zostanie wyświetlony komunikat: „Wyszukiwany numer rachunku jest zgodny ze stosowanym wzorcem i pasuje do jednego z rachunków wyświetlonych na wykazie”. Oznacza to, że rachunek ten jest uznawany za zarejestrowany w Wykazie, a dokonanie płatności na ten rachunek jest zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i nie wymaga raportowania w tym zakresie do organów podatkowych.

 

Powyższa informacja stanowi wyjaśnienie dotyczące ujęcia na tzw. „białej liście” rachunków bankowych wykorzystywanych przez PSG i nie stanowi doradztwa podatkowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym.

Zostań Ambasadorem Ekologicznej Energii 2019.12.11

Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza na podstawie zawartego dnia 15.11.2019 r. z Polską Spółką Gazownictwa sp. z o.o. Porozumienia uruchomiła Programu „ZOSTAŃ AMBASADOREM EKOLOGICZNEJ ENERGII”.

Program dedykowany jest do osób fizycznych i drobnych przedsiębiorców (deklarujących pobór paliwa gazowego mocy do 10m3/h) w 112 gminach wskazanych do gazyfikacji w 2019 roku zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Regulaminu. Programem mogą być objęci Odbiorcy, którzy w okresie 1.10 – 31.12.2019 r. rozpoczęli użytkowanie paliwa gazowego i przystąpili dobrowolnie do Programu poprzez złożenie Oświadczenia o przystąpieniu i spełnieniu warunków uczestnictwa w Programie (Załącznik nr 2 i 3 do Regulaminu).

Zgodnie z Regulaminem Programu wsparcie finansowe w wysokości 1 000 zł będzie udzielone przez Fundację pierwszym 5 Uczestnikom w każdej gminie pod następującymi warunkami:

1.         posiadanie przez Uczestnika tytułu prawnego do przyłączanej nieruchomości,

2.         posiadanie przez Uczestnika ważnych Warunków przyłączenia,

3.         zawarcie przez Uczestnika Umowy o przyłączenie,

4.         wybudowanie przez Uczestnika instalacji gazowej,

5.         zawarcie przez Uczestnika umowy kompleksowej sprzedaży paliwa gazowego z wybranym przez niego Sprzedawcą,

6.         przekazanie do PSG przez Sprzedawcę Pojedynczego Zlecenia Dystrybucji – uruchomienie dostawy gazu,

7.         uruchomienie przez PSG dostaw paliwa gazowego do dnia 31.12.2019 r.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj: Zostań Ambasadorem Ekologicznej Energii.