Aktualności

PSG zaprasza na VIII Forum Inwestycyjne w Tarnowie 2015.09.17

W dniach 7-8 września odbędzie się już po raz ósmy Forum Inwestycyjne w Tarnowie. Jest to najważniejsze spotkanie gospodarcze poprzedzające Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Ma ono na celu stworzenie platformy współpracy pomiędzy partnerami biznesowymi, światem nauki oraz administracją państwową. Sponsorem Forum jest Polska Spółka Gazownictwa.

W tym roku Tarnów już po raz ósmy będzie gospodarzem Forum Inwestycyjnego. Głównym celem tegorocznej edycji jest promocja polskiej marki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego potencjału.  Wydarzenie to zgromadzi ponad 300 gości, w tym licznych inwestorów z Polski i Europy Środkowo Wschodniej, a także przedstawicieli rządów i parlamentów, odpowiedzialnych za procesy gospodarcze i ekonomiczne w Europie. Jak co roku, Forum będzie towarzyszyła gala wręczenia prestiżowych nagród: „Inwestycja Roku" oraz „Inwestor Roku", w której wezmą udział ważne osoby ze świata polityki, finansów i biznesu.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod adresem: http://www.forum-ekonomiczne.pl/viii-forum-inwestycyjne-7-8-wrzesnia-2015-tarnow/#.Vegx7v7ou70.

 

Wybierz Mistrza Mowy Polskiej! 2015.09.17

Zachęcamy wszystkich do głosowania w plebiscycie „Mistrz Mowy Polskiej 2015".

Głosowanie trwa do 18 września 2015 roku. Laureatów poznamy już 21 września podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się w Chorzowskim Centrum Kultury. Partnerem programu społecznego jest Polska Spółka Gazownictwa.

 

To już piętnasta, jubileuszowa edycja popularnego programu społecznego, którego celem jest upowszechnianie kultury, poprzez propagowanie piękna mowy ojczystej. Program popularyzuje, tak cenną w codziennej komunikacji, umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim. Celem programu jest również ułatwienie bezpośredniego dostępu do kultury szerokiemu gronu odbiorców. Dotychczasowe edycje programu Mistrz Mowy Polskiej pokazały duże zainteresowanie i zaangażowanie wielu środowisk, w tym -  co cieszy najbardziej -  młodych pokoleń. Doświadczenie to przyczynia się do zwiększenia zainteresowania językiem polskim i mobilizuje do starannego, świadomego i poprawnego wysławiania się. W czasie swojej kilkunastoletniej historii program stał się jednym z najważniejszych, cyklicznych przedsięwzięć dotyczących kultury języka. Laureatami programu są m.in.: Jeremi Przybora, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Bohdan Tomaszewski, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Sznuk, Olgierd Łukaszewicz, Wanda Chotomska, Władysław Bartoszewski, Barbara Krafftówna i wielu innych.

 

W tym roku można głosować na 10 kandydatów indywidualnych oraz 5 instytucji, które są nominowane do nagrody - Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. Szczegóły dotyczące programu oraz sposobów głosowania znajdują się na stronie www.mistrzmowy.pl.

 

Partnerem XV edycji programu „Mistrz Mowy Polskiej 2015" jest Polska Spółka Gazownictwa.

Plakat 2015 Wybierz mistrza mowy polskiej

 

Zwycięzcy konkursu grantowego „Bezpiecznie TU i TAM” wybrani! 2015.09.17

Polska Spółka Gazownictwa przekaże 60 tysięcy złotych na realizację projektów społecznych.

Grant 10 tysięcy złotych – dzięki któremu zostanie zrealizowanych 6 projektów społecznych – został przyznany poniższym organizacjom:

 • Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, woj. świętokrzyskie
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Przelewicach, woj. zachodniopomorskie
 • Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich „Topografie” woj. mazowieckie
 • Fundacja Szpitala św. Jana ze Starogardu Gdańskiego, woj. pomorskie
 • Stowarzyszenie „Siecieborzyce - Aktywni Razem”, woj. lubuskie
 • Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Wspomagania Ofiar Wypadków "Kapitan Światełko" z Gliwic,  woj. śląskie

Komisja konkursowa brała pod uwagę:  zgodność z celami konkursu, trafność doboru działań, narzędzi, zasięgu i grupy docelowej, kreatywność i innowacyjność, transparentność budżetu i harmonogramu, trwałość rezultatów, właściwa diagnoza problemu poparta twardymi danymi z wiarygodnych źródeł lub badań własnych, planowane zbadanie efektów realizacji projektu.

Projektów spełniających powyższe kryteria było znacznie więcej, dlatego PSG postanowiła  przyznać nagrodę specjalną dla 7 dodatkowych organizacji:

 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Wspólny Rozwój" z Jastrzębia-Zdrój, woj. śląskie
 • Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ze Słubic, woj. mazowieckie
 • Fundacja „Szansa dla Niewidomych” z Warszawy, woj. mazowieckie
 • Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Fosa” z Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”, woj. pomorskie
 • Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS "Jeden Świat" z Krakowa, woj. małopolskie
 • Fundacja Dla Ciebie z Rzeszowa, woj. podkarpackie

Nagrodą specjalną jest szkolenie dla zwycięskich i wyróżnionych organizacji pt. "Jak mierzyć efekty działań społecznych" ufundowane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Uroczyste wręczenie grantów oraz szkolenie odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

 

OnkoRejs wypływa po raz drugi 2015.09.17

Wspierana przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzielna załoga OnkoRejsu już w najbliższą sobotę 29 sierpnia ponownie wypływa w morze. Tym razem waleczne kobiety popłyną aż na dwóch statkach. Niecodzienny rejs rozpocznie się w sobotni wieczór w Kołobrzegu.

Przypominamy, że po raz pierwszy dziewczyny wypłynęły w maju bieżącego roku. Jednak na skutek rozszczelnienia statku Zjawa IV, rejs musiał zostać przerwany. Niecodzienna załoga jednak nie poddała się i tym razem na dwóch nowych łajbach będzie płynąć do szwedzkiego miasta Visby. Jesteśmy przekonani, że ten rejs zakończy się sukcesem - z taką załogą na pokładzie nie ma innej opcji. Tym razem do Szwecji popłynie aż 14 kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową.

Chociaż pierwsza próba się nie powiodła, załoga OnkoRejsu pokazała wielu osobom, że w każdej chwili swojego życia należy czerpać z niego jak najwięcej. Trzeba stawiać sobie wyzwania i je realizować. Swoje przesłanie dziewczyny wyrzuciły w butelce do morza, gdy już wiedziały, że ze względów bezpieczeństwa muszą zawrócić do Polski. Butelka została odnaleziona na litewskiej plaży niedaleko Łotwy. O całej sprawie donosiły główne media na Litwie, a przesłanie kobiet z OnkoRejsu dotarło do tysięcy ludzi.

OnjkoRejs to jeden z wartościowych projektów wspartych w 2015 r. przez PSG.

OnjkoRejs

Bezpieczna energia z Polską Spółką Gazownictwa w Gdańsku 2015.09.17

Serdecznie zapraszamy wszystkich do gdańskiego EduParku. Już w najbliższą sobotę, 22 sierpnia, w godzinach 10.00-16.00 odbędzie się piknik naukowy „Bezpieczna energia z Polską Spółką Gazownictwa". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W sobotę EduPark zamieni się w centrum ekologicznej zabawy z nauką. Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia czasu podczas warsztatów pełnych eksperymentów i widowiskowych pokazów naukowych. Czekają na Państwa doświadczenia przeprowadzane w rozszerzonej rzeczywistości, a także wiele innych atrakcji skupionych wokół gazu ziemnego i innych ekologicznych źródeł energii.

W trakcie pikniku zostaną zorganizowane m.in. miniwarsztaty - „Lodowate eksperymentowanie". Warsztaty trwają 30 min. i odbywają się o wyznaczonych porach. Będą one doskonałą okazją do wspólnego poeksperymentowania z gazem. Na wszystkich odwiedzających w sobotę EduPark czeka także wiele innych atrakcji. W EduParku oraz w namiotach na pobliskim parkingu zorganizowane zostaną:

 • pokazy ognistych efektów specjalnych ze SmartLab,
 • „Odnawialne źródła Energii" - stanowisko z pomocami interaktywnymi,
 • ekoatrakcje dla najmłodszych,
 • rozszerzona rzeczywistość z Professorem WHY,
 • sesja zdjęciowa z FotoDronem.

Zapraszamy do wspólnej, ekologicznej zabawy.

Szczegóły znajdują się pod adresem: http://edupark.gpnt.pl/artykul/piknik-rodzinny,226. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Polska Spółka Gazownictwa.

Plakat Bezpieczna Energia z PSG

Samochód dla strażaków od PSG 2015.09.17

18 sierpnia w Oddziale PSG w Zabrzu odbyło się przekazanie samochodu strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, OSP Huta Stara A oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Huta Stara A. W imieniu PSG, na ręce Sławomira Minkina, Wiceprezesa OSP w Hucie Starej A, kluczyki do samochodu wręczył Dyrektor Oddziału w Zabrzu, Dariusz Jarczyk.

PSG w ramach darowizny przekazała strażakom samochód Renault Kangoo. Spółka dzięki wsparciu OSP w Hucie Starej A może chociaż trochę przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie. Na terenie Gminy Poczesna znajduje się duże osiedle mieszkaniowe w Hucie Starej B, gdzie ponad 2 tysiące mieszkańców na co dzień korzysta z dostaw gazu ziemnego. Dostarczenie strażakom niezbędnego wyposażenia pozytywnie wpływa nie tylko na wzrost poziomu bezpieczeństwa w rejonie, ale także pokazuje, że PSG wspiera rozwój obszaru, na którym prowadzi działalność. Warto także dodać, że spółka realizuje w ramach swoich działań CSR kompleksowy projekt z Państwową Strażą Pożarną.

– To dla nas wyjątkowy dzień. Po wielu próbach pozyskania pojazdu dla naszej jednostki, w końcu nam się udało. Zwracaliśmy się do wielu instytucji i organizacji. Dopiero pozyskaliśmy go dzięki przychylności Polskiej Spółki Gazownictwa. Otrzymany samochód zwiększy nasze możliwości operacyjne i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w naszej miejscowości – powiedział druh Robert Chądzyński z OSP Huta Stara A.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A powstała w 1926 roku. Od 1996 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Podstawowym celem i zadaniem OSP jest działalność mająca na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych, katastrof,  klęsk.

W wydarzeniu w Zabrzu wzięli udział także najmłodsi „strażacy”. – To wyjątkowy dzień. Nigdy jeszcze nie miałem okazji uczestniczyć w przekazaniu nam samochodu. A już za rok nasza jednostka będzie świętowała 90-lecie istnienia. Ja mam już 10 lat i w przyszłości chcę zostać strażakiem – powiedział Paweł – członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

 

Samochod dla Straży pożarnej od PSG

 

PSG partnerem 49. Festiwalu im. Jana Kiepury 2015.09.17

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia 2015 r. w Krynicy-Zdroju, rozpocznie się 49. Festiwal im. Jana Kiepury. W programie tego wyjątkowego wydarzenia przewidziano m.in. specjalny koncert Małgorzaty Walewskiej z Motion Trio, operetkę „Baron cygański" w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej, musical „I have a dream" Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz wiele koncertów, na których będzie rozbrzmiewać muzyka wokalna w interpretacji najpiękniejszych polskich głosów. Partnerem tego kulturalnego wydarzenia została Polska Spółka Gazownictwa.

Niezwykłym momentem festiwalu będzie z pewnością niecodzienny koncert festiwalowy z udziałem Małgorzaty Walewskiej i akordeonowego Motion Trio. Głos wybitnej polskiej mezzosopranistki w połączeniu z oryginalnym brzmieniem akordeonów będzie nadawać całości niepowtarzalnego efektu. Na szczególną uwagę zasługują również spektakle  „I have a dream" oraz „Baron cygański". Pierwszy z nich to show, które łączy szekspirowski dramat „Sen nocy letniej" z muzyką legendarnej szwedzkiej grupy ABBA. Drugi spektakl – „Baron cygański" nie wymaga specjalnej rekomendacji. Dzieło Johanna Straussa syna zajmuje wyjątkową pozycję zarówno w dorobku kompozytora, jak i w całej historii operetki. W sumie w ramach festiwalu odbędzie się aż kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych.

Obok ośmiu głównych koncertów wieczornych zaplanowane zostały także kameralne muzyczne popołudnia w kościołach w Krynicy, a także pokazy filmów z udziałem Jana Kiepury oraz codzienny Klub Festiwalowy, czyli spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu. Zgodnie ze zwyczajem ubiegłorocznej edycji nie zabraknie też Hejnałów Kiepurowskich: każdego dnia festiwalu, w samo południe, w muszli koncertowej, doskonali tenorzy będą prezentowali jeden z utworów patrona festiwalu.

Szczegóły dotyczące 49. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju znajdziecie Państwo na stronie www.festiwalkiepury.pl.

PSG zaprasza do Paczkowa 2015.09.17

Serdecznie zapraszamy do udziału w Aeropikniku, który już w najbliższą sobotę (1 sierpnia) odbędzie się nad Zalewem Paczkowskim w Kozielnie. Wydarzenie jest częścią Festynu Pogranicza 2015, którego sponsorem głównym jest Polska Spółka Gazownictwa.

Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji dla wszystkich uczestników pikniku. Odbędą się m.in.: turniej lotów balonem, pierwszy rajd nordic walking oraz koncerty muzyki rozrywkowej. W programie wydarzenia przewidziano także gry i zabawy dla najmłodszych uczestników. Udział w Aeropikniku jest bezpłatny.

Wszystkich odwiedzających Paczków zachęcamy także do wizyty w należącym do PSG Muzeum Gazownictwa. Ciekawą ekspozycję można oglądać od wtorku do soboty, w godzinach 9.00 – 17.00.

Szczegółowy program Aeropikniku 2015 dostępny jest tutaj

Stoisko informacyjno-promocyjne PSG w Koronowie 2015.09.17

Zapraszamy do odwiedzenia punktu informacyjnego Polskiej Spółki Gazownictwa w dniach 25-26 lipca 2015 r. na Polach Tuszyńskich w Koronowie. Stoisko informacyjno – promocyjne  wystawione będzie w ramach XIII Jarmarku Cysterskiego.

Podczas  XIII Jarmarku Cysterskiego będzie można zasięgnąć informacji o planowanej gazyfikacji miasta, realizowanej w ramach projektu pn.: Gaz ziemny – energia dla pokoleń, gazyfikacja gmin Dobrcz i Koronowo, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dodatkowo przy współpracy z pracownikami PSG będzie można złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, dowiedzieć o terminach i przebiegu procesu przyłączeniowego oraz zaletach korzystania z paliwa gazowego.

Więcej informacji o XIII Jarmarku Cysterskim  na plakacie oraz tutaj. Serdecznie zapraszamy! 

O XIII Jarmarku Cysterskim na plakacie

 

Innowacje, praktyki, wymiana doświadczeń 2015.07.08

Polska Spółka Gazownictwa, wchodząca w skład GK PGNiG oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy, polegającej na wymianie doświadczeń oraz organizacji praktyk studenckich. Kooperacja PSG z instytucją naukowo-badawczą umożliwi spółce rozwijanie innowacyjnych projektów oraz tworzenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie gazownictwa branżowego.

Porozumienie pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa - największym krajowym dystrybutorem gazu i Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oznacza rozszerzenie dotychczasowego zakresu współpracy obu instytucji. – Jesteśmy dumni, że nawiązaliśmy współpracę z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Europie. Wspólnie będziemy mieli okazję pracować nad innowacyjnymi projektami, które w przyszłości pozwolą na unowocześnienie naszego przedsiębiorstwa i stosowanych przez nas rozwiązań. Jest to również szansa na wymianę cennych doświadczeń. Niezwykle wartościowa dla obydwu stron będzie możliwość praktyk studentów i doktorantów w naszej firmie – mówi Andrzej Dębogórski, Członek Zarządu ds. Technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa będą prowadzili wykłady w zakresie gazownictwa branżowego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. Dzięki nim, a także wymianie doświadczeń ze studentami i doktorantami, będą promować dobre praktyki inżynierskie oraz pokazywać praktyczne zalety pracy w branży gazowniczej. Polska Spółka Gazownictwa i Akademia Górniczo – Hutnicza będą także wspólnie organizować konferencje, podczas których omawiane będą najważniejsze kwestie branży gazowniczej.

Jednym z kluczowych elementów porozumienia jest organizowanie praktyk w Polskiej Spółce Gazownictwa dla studentów oraz doktorantów AGH. – To znakomita okazja dla naszych studentów. Teoria i nauka na najwyższym poziomie są oczywiście wyjątkowo ważne, ale gdy połączy się je z doświadczeniem i latami praktyki, wyniki muszą być pozytywne – uważa prof. dr hab. Inż. Andrzej Gonet, Dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.