Aktualności

Polska Spółka Gazownictwa wykorzysta pomysły polskich wynalazców 2016.12.15

Agencja Rozwoju Przemysłu (Grupa PFR), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Izba Gospodarcza Gazownictwa wybrały zwycięzców trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. Dostarczą oni innowacyjne rozwiązania Polskiej Spółce Gazownictwa.

W trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów przedsiębiorcy zaprezentowali  swoje projekty, które może wdrożyć Polska Spółka Gazownictwa. Spośród nadesłanych propozycji eksperci wyróżnili 5 najciekawszych rozwiązań – od termogeneratora elektrycznego przez system sterowania stacją gazową do oprogramowania monitorującego jakość gazu w sieci dystrybucyjnej w warunkach zatłaczania wodoru.

Finaliści zaprezentowali rozwiązania najbardziej odpowiadające wyzwaniom technologicznym i biznesowym Polskiej Spółki Gazownictwa. Jury złożone z przedstawicieli PGNiG SA, ARP, IGG i PSG do pilotażu i komercyjnego wdrożenia wytypowało równorzędnie trzy projekty: przedpłatowy system online z inteligentnymi licznikami gazu dla indywidualnych użytkowników, system wczesnej detekcji uszkodzeń sieci gazociągowej wykorzystujący czujniki akustyczne oraz system online monitoringu pracy turboekspanderów.

– Trzecie Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów pokazują że w polskich przedsiębiorstwach jest wiele gotowych rozwiązań technologicznych, które czekają na wdrożenie. Duże podmioty, takie jak Polska Spółka Gazownictwa, nie muszą samodzielnie rozwijać swoich badań, aby móc skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Szybciej i bardziej opłacalnie jest kupić je i od razu wdrożyć. To znacznie skraca czas wprowadzenia innowacji na rynek i zwiększa szanse firmy na stanie się jeszcze bardziej konkurencyjną – powiedział Michał Szaniawski, wiceprezes ARP.

W każdej edycji warsztatów spółki należące do grupy PGNiG zgłaszały listę obszarów tematycznych, w których poszukiwały innowacyjnych rozwiązań. Na te wyzwania odpowiadały mikro -, małe i średnie przedsiębiorstwa, oferując swoje projekty dopasowane do potrzeb spółek gazowych. Do poprzednich dwóch edycji swoje rozwiązania technologiczne zgłosiło prawie 140 przedstawicieli małych i średnich firm.

– Każda z trzech edycji przeprowadzonych w tym roku warsztatów zakończyła się satysfakcjonującymi nas rezultatami – wyborem projektów, z których mogą skorzystać nasze spółki. Współpraca dużych firm z naszej branży z mniejszymi partnerami w takiej formule to dobra okazja do wychwycenia z rynku najciekawszych rozwiązań niemal gotowych do wdrożenia – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Warsztaty skierowane są do startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Mogły one zgłaszać swoje pomysły za pośrednictwem Platformy Transferu Technologii należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu. Finaliści i zwycięzcy każdej edycji warsztatów mogą skorzystać ze specjalnej oferty ARP promującej ich technologie na platformie. Natomiast PGNiG gwarantuje im realizację projektów w spółkach z Grupy Kapitałowej.​

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia 2016.12.14

 

Z okazji obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Muzeum Gazownictwa w Paczkowie w poniedziałek 12 grudnia na terenie Muzeum odbyła się uroczysta akademia.

Obchody rozpoczęły się od przypomnienia historii powstania Muzeum przez jego współtwórcę i pierwszego kustosza Adama Króla. Na scenie pojawił się też obecny kustosz Wojciech Kalfas. Gratulacje i życzenia składali następnie zaproszeni goście.

Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski podkreślił znaczenie Muzeum Gazownictwa dla całego województwa opolskiego oraz jego istotną rolę edukacyjną. To miejsce, gdzie młodzież może w bezpośredni sposób zapoznać się z historią, ale także usłyszeć o przyszłości gazownictwa w Polsce. Prezes Kowalski podziękował również wszystkim, dzięki którym Muzeum powstało, w tym inicjatorowi rewitalizacji placówki - obecnemu Prezesowi Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosławowi Wróblowi. O roli Muzeum na turystycznej i kulturalnej mapie Opolszczyzny mówił  wojewoda opolski Adrian Czubak, który także pogratulował twórcom muzeum pasji i zaangażowania.

Prezes PSG Jarosław Wróbel w krótkiej prezentacji przedstawił wszystko to, co obecnie dzieje się w Polskiej Spółce Gazownictwa, między innymi zmianę struktury organizacyjnej oraz nową, prorozwojową strategię Spółki. Swoje gratulacje z okazji jubileuszu złożył wszystkim zaangażowanym w utworzenie i bieżącą działalność Muzeum gazownictwa także burmistrz Paczkowa Artur Rolka. Burmistrz wręczył również kilkanaście pamiątkowych wyróżnień i upominków przyznanych przez Urząd Miejski w Paczkowie.

W drugiej części uroczystej akademii jej uczestnicy mogli wysłuchać krótkich wykładów, dotyczących innowacyjności oraz wykorzystania gazu LNG. Przygotowali je profesor Andrzej Osiadacz z Politechniki Warszawskiej, doktor Jarosław Poliński z Politechniki Wrocławskiej i  doktor Wojciech Grządzielski z Polskiej Spółki Gazownictwa. Na zakończenie akademii podczas uroczystej kolacji wystąpiło rodzeństwo Julka i Jędrek Skibowie – laureaci The Voice of Poland.​

Oficjalne otwarcie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiło 23 listopada 1991 roku. Od tamtej pory placówka stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Z biegiem lat rosnąca liczba zgromadzonych eksponatów wymagała odpowiedniego zaprezentowania. W 2004 roku Zarząd Górnośląskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego - przy dużym wpływie obecnego Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosława Wróbla - podjął decyzję o modernizacji obiektu. W przeciągu dwóch lat muzeum zmieniło się nie do poznania.

12 października 2007 roku to dla obiektu kolejna ważna data, bowiem tego dnia Muzeum Gazownictwa  otworzyło ponownie swoje podwoje. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum wystawienniczo-szkoleniowe, w którym tradycję połączono z technologicznymi nowinkami. Historię gazownictwa ukazano w układzie chronologicznym  i tematycznym. Przy aranżacji starego i nowego muzeum brał udział Marek Mikulski - znany architekt, który współtworzył m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Teren Muzeum oświetlają czynne latarnie gazowe, a wygląd budynków i urządzeń pozostał niezmieniony, czyli taki, jak ponad 100 lat temu.

Muzeum w Paczkowie jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie. Po produkowanym tutaj gazie pozostała cała linia technologiczna. Ekspozycja składa się z ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Zbiornik gazowy, który mieścił 600 metrów sześciennych gazu dziś wraz z wewnętrzną antresolą jest miejscem ekspozycji starych gazomierzy. Najstarsze pochodzą nawet z 1877 roku. W magazynie węgla zobaczyć można stare egzemplarze kuchenek, unikatowych chłodziarek gazowych, magli,  palarek kawy czy też promienników, kaloryferów gazowych oraz żelazek i narzędzi fryzjerskich.  Zwiedzający mają szansę porównać dawną technikę z tą najnowszą. Na terenie muzeum znajduje się także specjalnie przeszklona stacja redukcyjno – pomiarowa, która obecnie zasila Paczków w gaz ziemny. Obiekt posiada także cztery pokoje gościnne oraz pokaźną bibliotekę i nowoczesną salę konferencyjną.

W 1993 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Sybillę, a w 2007 roku zdobyło ją ponownie w kategorii Organizacji i Zarządzania. To także wyróżnienia na lokalnym podwórku, w tym między innymi „Perła w Koronie Opolszczyzny" w 2011 roku oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny 2014 przyznawany przez OROT.  Mimo, iż w Polsce i Europie istnieją podobne obiekty, ukazujące historię i kulturę gazownictwa, jak choćby te w Warszawie, Górowie Iławeckim, Pradze czy Londynie, to właśnie paczkowskie muzeum zyskało status fenomenu i unikatu w skali europejskiej.

PSG strategicznym sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek 2016.12.14

Polska Spółka Gazownictwa została strategicznym sponsorem największego przeglądu kolędowego i jednego z największych w Polsce amatorskich festiwali muzycznych - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Impreza organizowana jest w Będzinie na Śląsku. Umowę o partnerstwie Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podpisał w obecności ordynariusza diecezji sosnowieckiej i honorowego patrona festiwalu biskupa Grzegorza Kaszaka.

"Niech ta współpraca wyda jak najlepsze owoce dla kultury polskiej i naszego dziedzictwa. Dziękuję za wsparcie dla tego wielkiego wydarzenia" – powiedział podczas uroczystego podpisania umowy biskup Kaszak. Prezes Jarosław Wróbel wyraził nadzieję, że dzięki umowie o partnerstwie Polska Spółka Gazownictwa przyczyni się do dalszego rozwoju tego niezwykłego przedsięwzięcia, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski.

W będzińskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek każdego roku bierze udział ok. 20 tys. osób. Impreza jest realizowana całkowicie społecznie, przez wolontariuszy. Także wykonawcy nie dostają za udział żadnego wynagrodzenia. Dzięki wsparciu Polskiej Spółki Gazownictwa festiwal ma szanse na kolejne edycje w następnych latach. Wcześniej jego organizacja była zagrożona z powodu braku środków.

Tegoroczna, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek trwa od 3 grudnia. Odbyła się już niemal połowa eliminacji regionalnych, które zorganizowano w 37 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Najlepsi z ponad 1500 startujących w nich solistów, chórów i zespołów od 12 do 14 stycznia zaprezentują się w Będzinie. Laureatów festiwalu wybierze jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Rachubińskiego z Akademii Muzycznej w Łodzi, którego wspierać będą prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach. 15 stycznia najlepsi wystąpią podczas Koncertu Galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie.

Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Mogą w nim brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.

Polska Spółka Gazownictwa reaktywuje strukturę Pogotowia Gazowego w Nysie 2016.12.13

Od 1 stycznia 2017 roku Polska Spółka Gazownictwa reaktywuje strukturę Pogotowia Gazowego w Nysie. Poinformowali o tym podczas zorganizowanej w Nysie konferencji prasowej Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel oraz Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski. 

Do tej pory na terenie Zakładu Gazowniczego w Opolu działało tylko jedno Pogotowie Gazowe, pracujące na trzy zmiany. Swoim zasięgiem obejmowało całą Opolszczyznę. 

W obecnym RDG Nysa, który od stycznia zgodnie z nową strukturą organizacyjną PSG zostanie przekształcony w Gazownię Nysa powstanie druga w województwie placówka trzyzmianowego Pogotowia Gazowego, działającego przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Dzięki temu znacznie skróci się czas dojazdu na interwencje, a tym samym wzrośnie bezpieczeństwo eksploatacji sieci. Wyeliminowane zostaną przypadki, w których czas dojazdu Pogotowia na interwencję wynosił nawet do dwóch godzin. 

Pogotowie w Nysie będzie obsługiwać około 70 tysięcy odbiorców z rejonów podlegających Gazowniom w Nysie, Brzegu i Krapkowicach. W razie potrzeby dyspozytor z Opola może także wysłać ekipy do każdej miejscowości na terenie całego województwa. 

Reaktywacja Pogotowia Gazowego w Nysie to kolejny element realizacji przez Polską Spółkę Gazownictwa rządowej polityki zrównoważonego rozwoju. To także praktyczna realizacja hasła wzmocnienia Polski lokalnej i samorządowej. 

Istotnym aspektem odbudowania tej placówki jest bowiem także zatrudnienie ośmiu nowych pracowników, co oznacza aktywizację lokalnego rynku pracy.         

W sumie do końca 2016 roku Polska Spółka Gazownictwa uruchomi 52 nowe Gazownie oraz Placówki Gazownicze na terenie całego kraju. Trzyzmianowe Pogotowie Gazowe w Nysie zostało zlikwidowane w 2008 roku. Jego reaktywacja gwarantuje zapewnienie w znacznie większym stopniu bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Odciążeni zostaną też pracownicy sieciowi, którzy obecnie pełnią dyżury domowe. 

Warto dodać, że od nowego roku – w związku ze zmianą struktury organizacyjnej PSG - kompleksowa obsługa klientów, poczynając od wydania warunków przyłączenia aż do realizacji inwestycji będzie realizowana w Gazowni w Nysie. Znacznie skróci to ścieżki decyzyjne oraz ułatwi i przyspieszy załatwianie wszystkich spraw, związanych z dostawą gazu do klientów. 

W konferencji na temat reaktywacji Pogotowia Gazowego w Nysie uczestniczyli też: wojewoda opolski Adrian Czubak oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.​

Polska kokarda narodowa – akcja PSG i Polski Zbrojnej 2016.11.10

​Polska Spółka Gazownictwa wraz z miesięcznikiem Polska Zbrojna przygotowały akcję z okazji Święta Niepodległości.

W Warszawie, Poznaniu oraz wybranych innych miastach Polski, w trakcie oficjalnych uroczystości, rozdawane były broszury informacyjne wraz kokardami narodowymi. Dodatkowo, w Warszawie uczestnicy 28 Biegu Niepodległości wystartowali z wpiętymi kokardami narodowymi, a w Poznaniu harcerze rozdawali kokardy podczas obchodów Imienin ulicy św. Marcina.

11 listopada br. przygotowane zostało specjalne wydanie Polski Zbrojnej z informacją o całej akcji, do którego dołączona została broszura wraz z kokardą narodową.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z broszurą i specjalnym wydaniem Polski Zbrojnej.

Nowoczesny obiekt Polskiej Spółki Gazownictwa oddany do użytku w Gliwicach 2016.10.28

W dniu 28 października Polska Spółka Gazownictwa oddała do użytku nową siedzibę Rejonu Dystrybucji Gazu w Gliwicach przy ul. Rolników 447. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in.: Prezes Zarządu PGNiG Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel, członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Tomasz Blacharski oraz dyrekcja, kadra menedżerska i pracownicy Oddziału w Zabrzu i podległych temu Oddziałowi jednostek.

W nowym budynku będzie pracować około 70 osób. Cała inwestycja kosztowała blisko 14,5 miliona złotych. Nowoczesny obiekt będzie pełnić funkcję centrum obsługi klientów z obszaru Gliwic oraz pobliskich miejscowości.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że oddany do użytku obiekt to jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce. Dodał, że zapewni on odpowiednie warunki i bezpieczeństwo nie tylko klientom PSG, ale również pracownikom tej spółki. Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podkreślił, że chce, aby w ciągu najbliższych 10 lat wszystkie placówki Polskiej Spółki Gazownictwa były w podobnym standardzie, jak ta otwarta dziś w Gliwicach.

Docelowo w budynku na ponad dwóch tysiącach ośmiuset metrach kwadratowych może pracować 116 osób. Wyposażono go również w system sygnalizacji pożaru, system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, sieć IT oraz wiele innych najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. W budynku jest też sala konferencyjna, w pełni wyposażona w urządzenia multimedialne. Dodatkowy atut to lokalizacja nowego RDG, niedaleko skrzyżowań autostrad A1 i A4, co znacznie ułatwi dojazd.

Nowa siedziba RDG w Gliwicach

Uruchomienie nowoczesnego obiektu RDG utrwali dotychczasowy pozytywny wizerunek Polskiej Spółki Gazownictwa jako przedsiębiorstwa gwarantującego możliwość korzystania z ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny – w szczególności zaś gwarantującego bezpieczną eksploatację sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego w Polsce.

Inwestycja to także element prowadzonej przez PSG i wspieranej przez Rząd RP polityki zrównoważonego rozwoju i działań na szczeblu lokalnym. Spółka planuje rozbudowę infrastruktury i kolejne inwestycje w mniejszych ośrodkach, które w przeciwieństwie do miast wojewódzkich nie mają tak dużych szans na rozwój. W najbliższych czasie planowane jest otwarcie nowych 46 placówek PSG, a także zwiększenie nakładów inwestycyjnych w celu likwidacji tzw. ,,białych plam”, czyli obszarów jeszcze niezgazyfikowanych.

Polska Spółka Gazownictwa to nowoczesne przedsiębiorstwo o bogatych tradycjach, czerpiące doświadczenie z ponad 160-letniej historii gazownictwa w Polsce. To także Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu i europejski lider w tej branży. Poprzez sieć gazociągów o długości ponad 177 tys. km dostarcza paliwo gazowe do około 7 mln odbiorców, na rzecz których dystrybuuje prawie 10 mld m3 gazu rocznie. 

Znakomite efekty realizacji nowej strategii Polskiej Spółki Gazownictwa 2016.10.28

W czerwcu bieżącego roku Polska Spółka Gazownictwa przyjęła nową Strategię na lata 2016 – 2022. Główny nacisk został w niej położony na podnoszenie wartości dla Właściciela, zwiększanie wolumenu dystrybuowanego gazu, pozyskanie nowych klientów oraz gazyfikację nowych obszarów.

Po pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wskaźnik EBITDA wyniósł 1 901,9 mln PLN, co było wynikiem lepszym od planowanego o 12,9%. Wolumen dystrybuowanego gazu kształtował się na poziomie 7,41 mld m3, co stanowi prawie 72% realizacji planu rocznego. Należy przy tym zauważyć, że do końca roku miesięczny wolumen będzie wzrastał, z uwagi na spadające temperatury.

W tym czasie zrealizowano 39 457 sztuk nowych przyłączy, czyli o 37% więcej niż zaplanowano. Wynikiem tym PSG zbliżyło się do realizacji celu rocznego. Do 2022 roku zakładano gazyfikację 74 nowych gmin. W ostatnim czasie przeprowadzono spotkania z przedstawicielami 138 gmin i podpisano listy intencyjne na gazyfikację z 60 gminami.

Porównanie realizacji celów za pierwsze trzy kwartały w latach 2015 i 2016

Nazwa celu

I – IX 2015

I – IX 2016

Odchylenie

EBITDA (mln PLN)

1 772,2

1 901,9

+ 7,3%

Wolumen (mld m3)

6,96

7,41

+ 6,5%

Liczba przyłączy (szt.)

29 859

39 457

+ 32%

Współpraca Polskiej Spółki Gazownictwa z samorządami w sprawie gazyfikacji gmin 2016.10.27

Polska Spółka Gazownictwa aktywnie działa na rzecz gazyfikacji nowych gmin i likwidacji tzw. białych plam na gazowniczej mapie Polski. Te kwestie omawiano podczas w sumie sześciu spotkań przedstawicieli Zarządu PSG i  kadry menedżerskiej Spółki z samorządowcami z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Spotkania odbyły się w sierpniu, wrześniu i październiku w Białymstoku, Olsztynie i Warszawie. Samorządowcy mogli zapoznać się z zakresem działalności PSG oraz planami Spółki  na najbliższe lata.

Polska Spółka Gazownictwa jest europejskim liderem w branży, zarządzającym ponad 177 tysiącami kilometrów gazociągów i stale się rozwijającym. Nowa strategia Spółki zakłada stałą rozbudowę infrastruktury gazowniczej oraz poprzez dostarczanie gazu do nowych rejonów wyrównywanie różnic cywilizacyjnych i pobudzanie koniunktury gospodarczej.

Do tej pory jedynie niespełna 60% gmin w Polsce jest zgazyfikowanych. PSG chce to zmienić, ściśle współpracując z samorządami. Zostały już opracowane koncepcje gazyfikacji, w dużej mierze zakładające wykorzystanie gazu LNG. Polska Spółka Gazownictwa zarządza obecnie ośmioma stacjami regazyfikacji LNG, w przyszłym roku chce wybudować kolejnych jedenaście. To często jedyna możliwość dostarczenia gazu do miejsc, w których nie ma sieci dystrybucyjnych, a ich budowa jest z różnych względów niemożliwa. Spółka planuje wykorzystywać stacje regazyfikacji w tak zwanej gazyfikacji wyspowej, co znacznie zwiększy możliwości przyłączania nowych klientów.

Przyłączenie do sieci gazowej jest dla gmin opłacalną inwestycją, przyciąga bowiem inwestorów i wpływa na rozwój gospodarczy Polski lokalnej. Przedstawiciele PSG zachęcali samorządowców do składania listów intencyjnych w sprawie gazyfikacji. Pomogą one określić potencjał oraz koszty inwestycji w poszczególnych gminach. Na podstawie informacji o planach inwestycyjnych gmin Spółka może też określić zapotrzebowanie na gaz i zaplanować budowę infrastruktury gazowniczej.

W sumie informacje o możliwościach przyłączenia nowych odbiorców Polska Spółka Gazownictwa przekazała 225 gminom z trzech województw. W spotkaniach informacyjnych uczestniczyli przedstawiciele 138 gmin, a listy intencyjne podpisało i przekazało PSG do tej pory 60 gmin.

Strategia Polskiej Spółki Gazownictwa zaprezentowana na V Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego 2016.10.27

Podczas odbywającego się w Ossie V Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel przedstawił strategię PSG na lata 2016 – 2022.

Jak podkreślił, obecny Zarząd Spółki rozpoczął swoją kadencję od zdiagnozowania najpoważniejszych problemów. Były to między innymi brak długofalowej filozofii działania, nieadekwatna do potrzeb struktura organizacyjna, archaiczny model obsługi klienta oraz brak scentralizowanych, zintegrowanych systemów IT, wiek pracowników i nastawienie Spółki wyłącznie na prostą redukcję kosztów.

Obecna strategia PSG zakłada zmianę struktury organizacyjnej z cztero- na trzystopniową i zwiększenie liczby jednostek terenowych tak, by były one skorelowane ze strukturą administracyjną Polski. Zamiast dotychczasowych 6 Oddziałów i 19 Zakładów od 1 stycznia 2017 powstanie 17 Zakładów Gazowniczych. Spółka uruchomi również ok. 170 Gazowni i Punktów Gazowniczych oraz reaktywuje 47 jednostek zlikwidowanych w poprzednich latach. Jest to powrót do tradycji, w której to Gazownia jest podstawowym ogniwem, łączącym klienta z Polską Spółką Gazownictwa. Znacznie skróci to ścieżki decyzyjne i usprawni obsługę klientów.

Misją PSG jest dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły, odpowiedzialny i bezpieczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Spółka chce realizować politykę energetyczną Rządu RP, porządkować system gazowniczy i współuczestniczyć w planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Kolejne strategiczne cele to rozwój infrastruktury dystrybucji gazu, współpraca z administracją rządową i samorządową, wyrównywanie różnic cywilizacyjnych i pobudzanie koniunktury gospodarczej.

PSG chce likwidować tzw. białe plamy na mapie Polski. Obecnie stopień gazyfikacji kraju wynosi 58%, co oznacza, że jedynie 1434 gminy z 2479 mogą korzystać z gazu ziemnego. Spółka stawia na ścisłą współpracę z samorządami i gazyfikację z wykorzystaniem gazu LNG w miejscach, gdzie nie ma stałej sieci dystrybucji gazu lub z różnych względów jej budowa jest niemożliwa.

Na koniec 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa chce osiągnąć następujące wskaźniki skumulowane za lata 2016 - 2022:

- EBITDA 15895 (mln PLN)

- Wolumen 79,06 (mld metrów sześciennych)

- Liczba przyłączy 350 600 sztuk

- Stopień gazyfikacji 60,79%

Podczas prezentacji Prezes Jarosław Wróbel podkreślił również, że PSG przyjęło nową koncepcję zarządzania wartością firmy. Spółka będzie realizować politykę ewolucyjnego wzrostu nie tylko poprzez prostą redukcję kosztów, sprowadzającą się w poprzednich latach praktycznie do zwolnienia ok. 2500 pracowników, ale poprzez inicjatywy mające zwiększyć wolumen dystrybuowanego gazu. Jednocześnie będzie utrzymywać dyscyplinę kosztową i optymalizować koszty realizowanych procesów. Również cały pakiet strategicznych zmian wypracowany został w nowatorski sposób, wspólnie ze Stroną Społeczną oraz kadrą menedżerską PSG, bez angażowania zewnętrznych firm konsultingowych.

Polska Spółka Gazownictwa to Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu i europejski lider w branży dystrybucji tego paliwa. Zarządza ponad 177 tysiącami kilometrów gazociągów, dystrybuuje około 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i obsługuje około 7 milionów odbiorców przemysłowych i indywidualnych.

Polska Spółka Gazownictwa planuje ogromną inwestycję w Jarosławiu 2016.10.25

Polska Spółka Gazownictwa chce wybudować w Jarosławiu zakład, produkujący kompletne stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego – LNG. Poinformowali o tym członkowie Zarządu PSG oraz wiceprezes PGNiG podczas spotkania z byłymi pracownikami zakładu PSG z Jarosławia oraz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. 

Wartość całej inwestycji szacowana jest na ponad 25 milionów złotych. Polska Spółka Gazownictwa przeznaczy te pieniądze na opracowanie projektu, zakup działki, budowę budynku produkcyjnego, magazynów oraz lakierni, a także na zakup  maszyn i urządzeń oraz środków transportu. 

Zakład miałby powstać do końca 2017 roku. Według wstępnych szacunków w zakładzie mogłoby zostać zatrudnionych około 70 osób. Zgodnie z założeniami do końca 2019 roku zakład w Jarosławiu mógłby osiągnąć możliwość produkcji 100 kompletnych stacji regazyfikacji LNG rocznie. 

Polska Spółka Gazownictwa liczy na dobrą współpracę z lokalnymi władzami i sprawne załatwienie wszystkich wymaganych przy inwestycji procedur, co pozwoli na szybką budowę zakładu i jego uruchomienie. Jak podkreślił Prezes PSG Jarosław Wróbel budowa stacji regazyfikacji i dostarczanie za ich pośrednictwem gazu do nowych odbiorców to realizacja opracowanej przez obecny Zarząd PSG nowej strategii Spółki. Zakłada ona między innymi wyrównywanie różnic cywilizacyjnych oraz likwidację tzw. białych plam na gazowej mapie Polski.

Stacje regazyfikacji to najszybsza, bezpieczna  i często jedyna metoda dostarczenia gazu ziemnego odbiorcom w rejonach, w których nie ma sieci gazowniczych. Budowa przez PSG własnego zakładu w Jarosławiu pozwoli na obniżenie kosztów produkcji i  lepsze dostosowanie stacji do potrzeb. To także aktywizacja lokalnego rynku pracy, co zwłaszcza na Podkarpaciu jest niezwykle istotne. 

Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski podkreślił na konferencji prasowej, że budowa zakładu w Jarosławiu to ważna informacja dla całej polskiej gospodarki i sektora gazowego. Polska Spółka Gazownictwa nie chce bowiem kupować stacji regazyfikacji za granicą, ale sama produkować je w Jarosławiu. Ta inwestycja to także najlepszy przykład realizacji programu zrównoważonego rozwoju. Budowa zakładu w Jarosławiu daje też w przyszłości szanse na eksport polskich stacji regazyfikacji na Ukrainę. 

Obecnie PSG eksploatuje osiem stacji regazyfikacji gazu ziemnego, w przyszłym roku chce wybudować kolejnych 11.