Aktualności

Powrót

Sprawna akcja PSG w Tyńcu

Polska Spółka Gazownictwa w ciągu niespełna 12 godzin zbudowała stację regazyfikacji gazu LNG w podkrakowskich Pychowicach. Ze stacji tej została zasilona w gaz sieć w Tyńcu tak, by podnieść w niej ciśnienie i tym samym umożliwić dostawy gazu do odbiorców z tego podkrakowskiego osiedla.

W sobotę 7 stycznia po południu w związku z dużym spadkiem temperatury i zwiększonym poborem gazu w sieci doprowadzającej to paliwo do Tyńca znacznie spadło ciśnienie, w związku z czym urządzenia odcięły dopływ gazu do odbiorców indywidualnych. Około 2000 odbiorców nie mogło korzystać z ogrzewania i innych urządzeń zasilanych gazem ziemnym.

Polska Spółka Gazownictwa natychmiast podjęła wszelkie możliwe działania, by jak najszybciej przywrócić regularne dostawy gazu. W tym celu na miejsce ściągnięto najpierw cysternę z gazem CNG, a następnie sprowadzono zapasy skroplonego gazu LNG oraz parownicę, dzięki którym zasilono stałą sieć i podniesiono ciśnienie do wymaganego poziomu.

W niedzielę 8 grudnia we wczesnych godzinach popołudniowych rozpoczęto przywracanie dostaw do mieszkańców Tyńca, którzy mogli już ponownie korzystać z ogrzewania. Wszystko udało się zrealizować o kilka godzin szybciej, niż początkowo zakładano, co miało niezwykle istotne znaczenie ze względu na drastycznie niskie temperatury. Zbudowana w ekspresowym tempie stacja regazyfikacji gazu LNG pozostanie na miejscu jako dodatkowe zabezpieczenie ciągłości dostaw gazu jeszcze przez najbliższych kilka tygodni.

2017.01.10