Aktualności

Powrót

PSG strategicznym sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Polska Spółka Gazownictwa została strategicznym sponsorem największego przeglądu kolędowego i jednego z największych w Polsce amatorskich festiwali muzycznych - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Impreza organizowana jest w Będzinie na Śląsku. Umowę o partnerstwie Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podpisał w obecności ordynariusza diecezji sosnowieckiej i honorowego patrona festiwalu biskupa Grzegorza Kaszaka.

"Niech ta współpraca wyda jak najlepsze owoce dla kultury polskiej i naszego dziedzictwa. Dziękuję za wsparcie dla tego wielkiego wydarzenia" – powiedział podczas uroczystego podpisania umowy biskup Kaszak. Prezes Jarosław Wróbel wyraził nadzieję, że dzięki umowie o partnerstwie Polska Spółka Gazownictwa przyczyni się do dalszego rozwoju tego niezwykłego przedsięwzięcia, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski.

W będzińskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek każdego roku bierze udział ok. 20 tys. osób. Impreza jest realizowana całkowicie społecznie, przez wolontariuszy. Także wykonawcy nie dostają za udział żadnego wynagrodzenia. Dzięki wsparciu Polskiej Spółki Gazownictwa festiwal ma szanse na kolejne edycje w następnych latach. Wcześniej jego organizacja była zagrożona z powodu braku środków.

Tegoroczna, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek trwa od 3 grudnia. Odbyła się już niemal połowa eliminacji regionalnych, które zorganizowano w 37 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Najlepsi z ponad 1500 startujących w nich solistów, chórów i zespołów od 12 do 14 stycznia zaprezentują się w Będzinie. Laureatów festiwalu wybierze jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Rachubińskiego z Akademii Muzycznej w Łodzi, którego wspierać będą prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach. 15 stycznia najlepsi wystąpią podczas Koncertu Galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie.

Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Mogą w nim brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.

2016.12.14