Aktualności

Powrót

PSG oddała do użytku stację regazyfikacji LNG w Zatorze

W Zatorze PSG oficjalnie oddała do użytku stację regazyfikacji LNG. Pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie zwiększy wolumen gazu dostarczanego do miejscowej Strefy Aktywności Gospodarczej.

​Stacja składa się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG o pojemności 37 m3, dwóch parownic, stacji redukcyjno-pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej, połączonej z już istniejącą siecią gazową. Koszt inwestycji wyniósł ok. 3 mln zł. Obiekt umożliwi przyłączenie kolejnych odbiorców z rejonu Zatoru, w tym firm zlokalizowanych w rozwijającej się Strefy Aktywności Gospodarczej oraz jednego z największych w Europie parków rozrywki Energylandia. Gmina Zator jest jedną z 17 w województwie małopolskim, w których PSG realizuje zadania w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

W uroczystości oddania stacji do użytku wzięli udział m.in. Wiceprezes Zarządu PGNiG S.A. Robert Perkowski, Członkowie Zarządu PSG: Marian Żołyniak, Wioletta Czemiel-Grzybowska i Ireneusz Krupa, przedstawiciele administracji wojewódzkiej, samorządowcy i przedsiębiorcy. Specjalny list do uczestników spotkania i PSG z gratulacjami i podziękowaniami za inwestycję, skierowała wicepremier Beata Szydło. Odczytał go w jej imieniu wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

Zadowolenia z uruchomienia stacji nie ukrywał Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski, który  podkreślił bardzo krótki czas realizacji inwestycji wynoszący tylko pół roku.

Prezes Marian Żołyniak przypomniał, że Polska Spółka Gazownictwa konsekwentnie likwiduje tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa, a poprzez przedsięwzięcia takie jak budowa stacji w Zatorze zwiększa dostępność do gazu ziemnego na terenie całego kraju.

– Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie Program Przyśpieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski ogłoszony w październiku ubiegłego roku w Halinowie. To pierwszy taki program od kilkudziesięciu lat – mówił.

Polskiej Spółce Gazownictwa dziękował też burmistrz Zatoru Mariusz Makuch. – Jestem dumny, że to właśnie tutaj powstała pierwsza stacja LNG w Małopolsce – stwierdził.

Uroczystość zakończyło wspólne odpalenie przez gości znicza gazowego – symbolu pojawienia się nowego paliwa w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zatorze.

2019.04.11