Aktualności

Powrót

Polska Spółka Gazownictwa podpisała kolejne listy intencyjne

20 marca 2017 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli gmin z powiatu goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego.

Celem spotkania było przedstawienie nowej struktury organizacyjnej PSG jako Narodowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Gazu, rozwój sieci gazowej i możliwości gazyfikacji kolejnych gmin województwa zachodniopomorskiego – likwidacja tzw. „białych plam" oraz możliwości przeprowadzenia inwestycji przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji LNG.

Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski mówił o dużym znaczeniu gazyfikacji dla całego regionu. Zwrócił także uwagę na to, że niezbędna jest dobra współpraca samorządów w tym zakresie, bowiem to burmistrzowie i wójtowie gmin wiedzą najlepiej, jakie są oczekiwania mieszkańców w tym zakresie.

Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn w swojej prezentacji zwracał uwagę na zmiany, związane z przyjęciem nowej Strategii spółki na lata 2016-2022. Podkreślił wagę tej zmiany dla samorządów, ponieważ spółka przyjęła prorozwojową strategię, a jednym z jej głównych celów jest umożliwienie powszechnej dostępności do gazu.

Prezes Adam Węgrzyn mówił także o możliwości gazyfikacji gmin za pomocą stacji wyspowych i skroplonego gazu LNG, co znacząco pomoże w gazyfikacji terenów, na których wcześniej inwestycje w infrastrukturę gazowa były nieopłacalne. Zwrócił uwagę na to, że samorządy, którym wcześniej odmówiono inwestycji, ponownie powinny nawiązać współpracę ze spółką, ponieważ PSG ma obecnie znacznie większe możliwości działania. Rozwój PSG oznacza także tworzenie nowych placówek oraz nowe miejsca pracy. W Zachodniopomorskiem w styczniu przyszłego roku planowane jest otwarcie punktu gazowniczego w Dębnie. Ogółem w ciągu najbliższych pięciu lat Polska Spółka Gazownictwa chce zainwestować w województwie zachodnio pomorskim ponad 100 milionów złotych.

Po spotkaniu nastąpiło uroczyste podpisanie listów intencyjnych z sześcioma gminami województwa zachodniopomorskiego: Banie, Cedynia, Dobrzany, Nowe Warpno, Suchań i Trzcińsko-Zdrój.

Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie zatrudnia 277 osób. W ciągu 3 lat planowany jest wzrost zatrudnienia do 320 osób. Swoim zasięgiem obsługuje około 230 000 odbiorców. Sieć gazowa to około 5800 km i ponad 93 000 przyłączy.​

2017.03.21