Aktualności

Powrót

Polska Spółka Gazownictwa planuje ogromną inwestycję w Jarosławiu

Polska Spółka Gazownictwa chce wybudować w Jarosławiu zakład, produkujący kompletne stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego – LNG. Poinformowali o tym członkowie Zarządu PSG oraz wiceprezes PGNiG podczas spotkania z byłymi pracownikami zakładu PSG z Jarosławia oraz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. 

Wartość całej inwestycji szacowana jest na ponad 25 milionów złotych. Polska Spółka Gazownictwa przeznaczy te pieniądze na opracowanie projektu, zakup działki, budowę budynku produkcyjnego, magazynów oraz lakierni, a także na zakup  maszyn i urządzeń oraz środków transportu. 

Zakład miałby powstać do końca 2017 roku. Według wstępnych szacunków w zakładzie mogłoby zostać zatrudnionych około 70 osób. Zgodnie z założeniami do końca 2019 roku zakład w Jarosławiu mógłby osiągnąć możliwość produkcji 100 kompletnych stacji regazyfikacji LNG rocznie. 

Polska Spółka Gazownictwa liczy na dobrą współpracę z lokalnymi władzami i sprawne załatwienie wszystkich wymaganych przy inwestycji procedur, co pozwoli na szybką budowę zakładu i jego uruchomienie. Jak podkreślił Prezes PSG Jarosław Wróbel budowa stacji regazyfikacji i dostarczanie za ich pośrednictwem gazu do nowych odbiorców to realizacja opracowanej przez obecny Zarząd PSG nowej strategii Spółki. Zakłada ona między innymi wyrównywanie różnic cywilizacyjnych oraz likwidację tzw. białych plam na gazowej mapie Polski.

Stacje regazyfikacji to najszybsza, bezpieczna  i często jedyna metoda dostarczenia gazu ziemnego odbiorcom w rejonach, w których nie ma sieci gazowniczych. Budowa przez PSG własnego zakładu w Jarosławiu pozwoli na obniżenie kosztów produkcji i  lepsze dostosowanie stacji do potrzeb. To także aktywizacja lokalnego rynku pracy, co zwłaszcza na Podkarpaciu jest niezwykle istotne. 

Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski podkreślił na konferencji prasowej, że budowa zakładu w Jarosławiu to ważna informacja dla całej polskiej gospodarki i sektora gazowego. Polska Spółka Gazownictwa nie chce bowiem kupować stacji regazyfikacji za granicą, ale sama produkować je w Jarosławiu. Ta inwestycja to także najlepszy przykład realizacji programu zrównoważonego rozwoju. Budowa zakładu w Jarosławiu daje też w przyszłości szanse na eksport polskich stacji regazyfikacji na Ukrainę. 

Obecnie PSG eksploatuje osiem stacji regazyfikacji gazu ziemnego, w przyszłym roku chce wybudować kolejnych 11.

2016.10.25