Aktualności

Powrót

Panel dyskusyjny Polskiej Spółki Gazownictwa podczas XXIII konferencji Gazterm

Polska Spółka Gazownictwa - partner odbywającej się w Międzyzdrojach konferencji Gazterm – zorganizowała na niej panel pt. „Biometan – paliwo przyszłości i jego miejsce w transformacji energetycznej Polski”.

Udział w panelu PSG wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Wojciech Kędzia,  prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr hab. Alina Kowalczyk-Juśko, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Moderatorem spotkania był Redaktor Naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.

Podczas dyskusji Prezes Ireneusz Krupa przedstawił strategiczne plany Polskiej Spółki Gazownictwa dotyczące dystrybucji gazu ziemnego z domieszką biometanu.

- Biogazownie rozwijają się od wielu lat, a obecnie biogaz służy przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej. Stoimy w obliczu całkowitej zmiany sposobu jego wykorzystywania. Chcielibyśmy wprowadzić do systemu dystrybucyjnego dodatkowe ilości biometanu, który zastąpi część gazu, który obecnie jest nim przesyłany. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że bilans zapotrzebowania na gaz wzrośnie i że możemy go uzupełnić biometanem – wskazał Prezes Krupa.

Ireneusz Krupa wyjaśnił, że Polska Spółka Gazownictwa zbadałą przygotowanie infrastruktury gazowej do wprowadzenia do niej biometanu, możliwości rozbudowy sieci dystrybucyjnej z wykorzystaniem biometanowni m.in. na terenach wiejskich, potencjał do zasilenia energetyki rozproszonej tym paliwem oraz zlokalizowała ewentualne źródła substratu do produkcji biometanu.

Członkowie Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa oraz przedstawiciele kadry menedżerskiej Spółki wzięli udział w XXIII Konferencji Gazterm, która pod hasłem „Szczyt gazowy Trójmorza – bezpieczeństwo, integracja, transformacja" w dniach 27 – 30 września odbyła się w Międzyzdrojach. 

2020.09.28