Aktualności

Powrót

Niezapomniana Noc Muzeów w Paczkowie

27 maja w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie odbyła się kolejna – siódma już w tym miejscu - edycja Nocy Muzeów. W inauguracji imprezy uczestniczył gość honorowy – Minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, a także Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Opolu Rafał Adamiszyn, były kustosz i przyjaciel Muzeum Adam Król oraz aktualny opiekun obiektu Wojciech Kalfas.

Minister Andrzej Dera podczas swojego wystąpienia podziękował za zaproszenie podkreślając jednocześnie, jak ważną rolę dla pielęgnowania historii przemysłu gazowniczego pełni dziś Muzeum w Paczkowie. Prezes Jarosław Wróbel powiedział, że zorganizowana w nowej aranżacji impreza kulturalna stanowi zapowiedź dalszego rozwoju Muzeum, w którym dzięki bogatej przeszłości rodzą się nowe idee rozwoju gazownictwa w Polsce.

Pierwszą część programu stanowiło zwiedzanie bogatej ekspozycji obiektu. Dzięki barwnemu komentarzowi przewodników oraz grze aktorów obsługujących zabytkowe urządzenia na gaz, stare mury miejskiej gazowni ożyły na nowo. Podczas muzealnej podróży w przeszłość zwiedzający przemierzali dawny ciąg produkcji gazu oraz podziwiali użytkowane niegdyś kuchenki, piecyki grzewcze, lokówki, żelazka oraz lodówkę gazową. Goście Muzeum mogli też podziwiać największy w Europie zbiór gazomierzy domowych, których ekspozycja mieści się w unikatowym zbiorniku na gaz. Szczególną pamiątką nocnej imprezy w muzeum była dostępna dla każdego, wybijana na dziedzińcu starej gazowni, okolicznościowa moneta z logo Muzeum i PSG.

Część muzyczna Nocy Muzeów rozpoczęła się o godz. 21.00.  Podzielony na trzy bloki tematyczne koncert artystów Teatru Muzycznego Castello spotkał się z uznaniem widzów, którzy nagradzali każdy utwór gromkimi oklaskami. W repertuarze znalazły się kompozycje operetkowe, musicalowe oraz włoskie. Podczas występu sopranistka Naira Ayvazyan i tenor Tomasz Białek zaśpiewali takie utwory, jak: Czardasz Sylwii z opery „Księżniczka Czardasza, „Granada", „Con te Partiro" czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Ostatnim elementem Nocy Muzeów w Paczkowie było specjalnie przygotowane na tą okazję widowisko światło-dźwięk. Rozpoczęło się ono tuż przed północą. Goście obejrzeli film o korzeniach polskiego przemysłu naftowego i gazownictwa, a punktem kulminacyjnym imprezy był spektakularny pokaz laserów.

(Fot. Lesław Cudyk)

2017.05.30