Aktualności

Powrót

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia

 

Z okazji obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Muzeum Gazownictwa w Paczkowie w poniedziałek 12 grudnia na terenie Muzeum odbyła się uroczysta akademia.

Obchody rozpoczęły się od przypomnienia historii powstania Muzeum przez jego współtwórcę i pierwszego kustosza Adama Króla. Na scenie pojawił się też obecny kustosz Wojciech Kalfas. Gratulacje i życzenia składali następnie zaproszeni goście.

Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski podkreślił znaczenie Muzeum Gazownictwa dla całego województwa opolskiego oraz jego istotną rolę edukacyjną. To miejsce, gdzie młodzież może w bezpośredni sposób zapoznać się z historią, ale także usłyszeć o przyszłości gazownictwa w Polsce. Prezes Kowalski podziękował również wszystkim, dzięki którym Muzeum powstało, w tym inicjatorowi rewitalizacji placówki - obecnemu Prezesowi Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosławowi Wróblowi. O roli Muzeum na turystycznej i kulturalnej mapie Opolszczyzny mówił  wojewoda opolski Adrian Czubak, który także pogratulował twórcom muzeum pasji i zaangażowania.

Prezes PSG Jarosław Wróbel w krótkiej prezentacji przedstawił wszystko to, co obecnie dzieje się w Polskiej Spółce Gazownictwa, między innymi zmianę struktury organizacyjnej oraz nową, prorozwojową strategię Spółki. Swoje gratulacje z okazji jubileuszu złożył wszystkim zaangażowanym w utworzenie i bieżącą działalność Muzeum gazownictwa także burmistrz Paczkowa Artur Rolka. Burmistrz wręczył również kilkanaście pamiątkowych wyróżnień i upominków przyznanych przez Urząd Miejski w Paczkowie.

W drugiej części uroczystej akademii jej uczestnicy mogli wysłuchać krótkich wykładów, dotyczących innowacyjności oraz wykorzystania gazu LNG. Przygotowali je profesor Andrzej Osiadacz z Politechniki Warszawskiej, doktor Jarosław Poliński z Politechniki Wrocławskiej i  doktor Wojciech Grządzielski z Polskiej Spółki Gazownictwa. Na zakończenie akademii podczas uroczystej kolacji wystąpiło rodzeństwo Julka i Jędrek Skibowie – laureaci The Voice of Poland.​

Oficjalne otwarcie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie nastąpiło 23 listopada 1991 roku. Od tamtej pory placówka stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Z biegiem lat rosnąca liczba zgromadzonych eksponatów wymagała odpowiedniego zaprezentowania. W 2004 roku Zarząd Górnośląskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego - przy dużym wpływie obecnego Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosława Wróbla - podjął decyzję o modernizacji obiektu. W przeciągu dwóch lat muzeum zmieniło się nie do poznania.

12 października 2007 roku to dla obiektu kolejna ważna data, bowiem tego dnia Muzeum Gazownictwa  otworzyło ponownie swoje podwoje. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum wystawienniczo-szkoleniowe, w którym tradycję połączono z technologicznymi nowinkami. Historię gazownictwa ukazano w układzie chronologicznym  i tematycznym. Przy aranżacji starego i nowego muzeum brał udział Marek Mikulski - znany architekt, który współtworzył m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Teren Muzeum oświetlają czynne latarnie gazowe, a wygląd budynków i urządzeń pozostał niezmieniony, czyli taki, jak ponad 100 lat temu.

Muzeum w Paczkowie jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie. Po produkowanym tutaj gazie pozostała cała linia technologiczna. Ekspozycja składa się z ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Zbiornik gazowy, który mieścił 600 metrów sześciennych gazu dziś wraz z wewnętrzną antresolą jest miejscem ekspozycji starych gazomierzy. Najstarsze pochodzą nawet z 1877 roku. W magazynie węgla zobaczyć można stare egzemplarze kuchenek, unikatowych chłodziarek gazowych, magli,  palarek kawy czy też promienników, kaloryferów gazowych oraz żelazek i narzędzi fryzjerskich.  Zwiedzający mają szansę porównać dawną technikę z tą najnowszą. Na terenie muzeum znajduje się także specjalnie przeszklona stacja redukcyjno – pomiarowa, która obecnie zasila Paczków w gaz ziemny. Obiekt posiada także cztery pokoje gościnne oraz pokaźną bibliotekę i nowoczesną salę konferencyjną.

W 1993 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Sybillę, a w 2007 roku zdobyło ją ponownie w kategorii Organizacji i Zarządzania. To także wyróżnienia na lokalnym podwórku, w tym między innymi „Perła w Koronie Opolszczyzny" w 2011 roku oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny 2014 przyznawany przez OROT.  Mimo, iż w Polsce i Europie istnieją podobne obiekty, ukazujące historię i kulturę gazownictwa, jak choćby te w Warszawie, Górowie Iławeckim, Pradze czy Londynie, to właśnie paczkowskie muzeum zyskało status fenomenu i unikatu w skali europejskiej.

2016.12.14