Aktualności

Powrót

Festiwal Kolęd i Pastorałek pod patronatem PSG zakończony

W niedzielę 15 stycznia Koncertem Galowym w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zakończył się 23.​ Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Polska Spółka Gazownictwa jest partnerem strategicznym festiwalu.​

Grand Prix zdobył zespół „SIWY DYM CZARNE CHMURY" z Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. Festiwal jest największą tego typu imprezą w Europie. Podczas grudniowych eliminacji w Polsce, na Ukrainie i Białorusi zaprezentowało się niemal 1600 osób, w tym soliści, chóry i zespoły.

Oceniało ich jury złożone z wybitnych muzycznych ekspertów, na czele z prof. dr hab. Jerzym Rachubińskim z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. dr hab. Wiesławem Delimatem z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. dr hab. Pawłem Sobierajskim z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Prowadzoną pierwszy raz w historii festiwalu transmisję on-line przesłuchań od 12 do 14 stycznia oglądało w sumie aż 16 tysięcy osób, a kolejne 4 tysiące przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych śledziło niedzielny Koncert Galowy.

To, co wyróżnia będziński Festiwal, to ogromna różnorodność. Śpiewają na nim dzieci, młodzież i dorośli, na scenie po klasycznie śpiewającym chórze pojawia się zespół folklorystyczny. W tym roku wśród wykonawców znaleźli się nawet więźniowe z Zakładu Karnego w Wojkowicach. Koncert Galowy jest odzwierciedleniem tej różnorodności form – znane kolędy często zaskakują nas aranżacjami, a część utworów można usłyszeć tylko na naszym Festiwalu" – powiedział Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy MFKiP.

Od lat będziński przegląd kolęd to wielkie wydarzenie muzyczne, które już na stałe zapisało się na kulturalnej mapie Polski i znane jest daleko poza jej granicami. Dlatego na wsparcie tej imprezy zdecydowała się Polska Spółka Gazownictwa.

„Mamy nadzieję, że współpraca z Polską Spółką Gazownictwa będzie trwała – z korzyścią dla polskiej kultury i naszych wykonawców" – powiedział ks. Piotr Pilśniak – dyrektor Festiwalu.

PSG jako partnerowi strategicznemu podziękował także obecny na Koncercie ordynariusz diecezji sosnowieckiej, ks. bp Grzegorz Kaszak.

2017.01.17